Drożyzna w sklepach sięga szczytu. Trzeba będzie wybierać- kupić litr paliwa czy kostkę masła

Drożyzna w sklepach sięga szczytu. Trzeba będzie wybierać- kupić litr paliwa czy kostkę masła

ceny w sklepach masło drozsze od paliwa

Podaj dalej

Galopująca inflacja nie oszczędza portfeli Polaków, bo o ile udało się niec obniżyć koszty paliwa, o tyle ceny w sklepach są coraz wyższe. Podsumowanie ostatniego miesiąca w handlu pokazuje jasno, że niektórzy już muszą wybierać czy tankować, czy smarować chleb masłem.

Masło kosztuje już więcej niż litr paliwa

Według raportu opracowanego przez UCE RESEARCH i Wyższe Szkoły Bankowe, w zeszłym miesiącu ceny w sklepach wzrosły o 23,7% w stosunku do sierpnia 2021 roku. To również więcej niż w lipcu, kiedy wzrost cen wyniósł 18.6%.

Dane są niepokojące, bo wzrosty cen wszystkich produktów z 12 analizowanych kategorii produktów są dwucyfrowe. Dojście do tych wniosków wymagało przeanalizowania ponad 40 000 cen detalicznych z 63 sieci handlowych. Za co płacimy najwięcej?

Z raportu wynika jednoznacznie, że sierpniu najmocniej podrożały produkty tłuszczowe – o 58,9%. Za olej trzeba było zapłacić ponad 70% więcej, za margarynę o 54% , a za masło o 45,2%. Kosztuje dziś więcej niż litr najdroższego paliwa. Dlaczego tak jest?

Główną przyczyną dwucyfrowego wzrostu cen produktów we wszystkich kategoriach było podwyższenie kosztów produkcji. Przy znaczącym, szybkim oraz utrzymującym się skoku cen nośników produkcji konsumenci muszą, niestety, przyzwyczaić się do nagłych i niespodziewanych zmian cen dóbr konsumpcyjnych. Taki stan rzeczy potrwa do czasu ustabilizowania się sytuacji na szeroko rozumianym rynku energii– wyjaśnia Hubert Gąsiński, ekspert i wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie, cytowany przez portalspożywczy.pl

ceny paliwa nizsze niz masła
Pixabay

Czego może zabraknąć zimą w sklepach?

Sytuacja w Europie jest skomplikowana przez wojnę na Ukrainie. To tam znajduje się jedna z największych fabryk soli i nie działa od kwietnia. W związku z tym niezbędny surowiec do produkcji detergentów, proszków do prania, mieszanki do posypywania dróg oraz przemysłu spożywczego- jest mniej dostępny.

Eksperci nie mają złudzeń, że kolejny rok może przynieść dalsze podwyżki. Prawdziwy wpływ kryzysu według analityków najmocniej odczujemy w 2023 roku. Wyższe koszty produkcji podniosą ceny mięsa i nabiału. W sierpniu w każdej z kategorii mięsa ceny wzrosły o ponad 25%, a w przypadku nabiału nawet ponad 30%. Najmniej zdrożały warzywa i owoce, ale jak twierdzą eksperci, ta tendencja długo się nie utrzyma.

Jak przewiduje Julita Pryzmont z Hiper-Com Poland, ogromny skok kosztów gazu stawia pod znakiem zapytania produkcję nawozów azotowych i dwutlenku węgla. To ma i będzie miało skutki w szybko rosnących cenach. W związku z tym warzywa, owoce i produkowane z nich używki będą jeszcze droższe niż obecnie. W związku z tym Polacy stoją i będą stać nad dylematem, na czym oszczędzać. Wybór padnie na tańszy produkt, który często oznacza stosowanie zamienników w składzie. Z wielu rzeczy trzeba będzie zrezygnować, a jazda samochodem podobnie jak masło, stanie się luksusem.

Tani węgiel za 1200 zł za tonę bez polowania w e-sklepie. Producent od dziś zmienia zasady zakupu

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News