Drogi węgiel problemem wszystkich Polaków. Mieszkańcy bloków też zapłacą więcej za ciepło

Drogi węgiel problemem wszystkich Polaków. Mieszkańcy bloków też zapłacą więcej za ciepło

drogi węgiel więcej za ciepło w blokach

Podaj dalej

Węgiel stał się mocno poszukiwanym towarem na europejskim rynku. Przyczyniło się do tego unijne embargo na rosyjski węgiel oraz przykręcenie kurka z gazem dla wielu europejskich krajów. Te są zmuszone powrócić do mniej ekologicznych źródeł ciepła, by ogrzać mieszkańców zimą. Wzrost popytu nie pozostaje bez wpływu na ceny. To dla Polaków oznacza jedno -podwyżki za ciepło w domach.

Droższy węgiel to podwyżki za ciepło w spółdzielniach i wspólnotach mieszkaniowych

Szykuje się kosztowna zima dla Polaków, bo droższy węgiel oznacza wyższe koszty ogrzewania w spółdzielniach i wspólnotach mieszkaniowych, a nie tylko w domach. W rozmowie z Business Insider Polska, Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie ujawnia, co czeka Polaków mieszkających w blokach.

Ceny ciepła systemowego muszą wzrosnąć, skoro tak istotnie wzrosły koszty zakupu. Dziś węgiel z polskich kopalń jest 2,5-krotnie droższy, a węgiel importowany 5-krotnie droższy niż na początku roku. – Myślę, że podwyżki cen ciepła będą wahać się od kilkudziesięciu do kilkuset procent – wyjaśnia Szymczak na łamach Business Insider Polska.

drogi węgiel więcej za ciepło w blokach
Freepik

Sytuacja jest poważna- nie wszystkie ciepłownie mają za co kupić surowiec

Jak dowiadujemy się z publikacji Business Insider Polska, ze względu na wysokie koszty zakupu węgla wiele ciepłowni ma problem z zakupem surowca do ogrzewania mieszkańców. Węgiel z importu jest już 5-krotnie droższy od tego zakupionego na początku roku. Na ten fakt ma wpływ embargo na rosyjski surowiec. Ponadto Rosja przykręca kurek z gazem Niemcom, Holendrom i Austrii. To niesie za sobą konieczność uruchomienia elektrowni węglowych i przekłada się na większy popyt na węgiel.

W efekcie PGG wypowiedziała umowy długoterminowe z przedsiębiorstwami ciepłowniczymi i zaproponowała im nowe, a te uwzględniają również nowe wyższe ceny.

Podwyżka jest znacząca – stawki wzrosły z około 12 zł za GJ energii zawartej w węglu do około 30 zł/GJ. Cena podniosła się więc 2,5-krotnie- informuje Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie

Kilkadziesiąt ciepłowni ma zagwarantowane dostawy węgla, ale reszta zwłaszcza tych mniejszych jest w dużo gorszej sytuacji. Nie mają pieniędzy na dużo droższy węgiel, za który trzeba płacić z góry lub przy odbiorze.

Sytuacja jest bardzo poważna. Kluczowe jest zapewnienie na poziomie rządowym gwarancji kredytowych, dzięki którym ciepłownie będą mogły kupić węgiel, nawet ten kilkukrotnie droższy i zabezpieczyć sobie w ten sposób paliwo na sezon zimowy – apeluje Szymczak na łamach Business Insider Polska

Przedsiębiorstwa ciepłownicze w Polsce stoją w obliczu poważnych problemów finansowych. Już teraz muszą wybierać, czy kupować uprawnienia do emisji CO2, czy węgiel. Konieczność zachowania dostaw ciepłej wody jest priorytetem, dlatego stoją w obliczu konsekwencji, jakie niesie za sobą ten wybór. Niektórych spółdzielni zaś już teraz nie stać na ciepłą wodę w blokach. Mieszkańcy bloków we wsi Turna na Mazowszu mają w kranach tylko zimną wodę.

Wszyscy Polacy niezależnie od tego, czy mieszkają w blokach, czy w domach muszą się liczyć z faktem, że za ciepło zapłacą sporo więcej niż dotychczas.

Dziś ostatnia szansa na tańszy węgiel dla Polaków. Bez tego go nie kupisz, a na dodatek zapłacisz karę do 5000 zł

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News