Drogi węgiel i zakaz gazu w domach. Polacy znaleźli alternatywę i masowo wykupują jeden towar

Drogi węgiel i zakaz gazu w domach. Polacy znaleźli alternatywę i masowo wykupują jeden towar

węgiel i zakaz gazu ida pompy paliwa

Podaj dalej

Trzykrotnie droższy węgiel i jego braki na składach oraz perspektywa zakazu używania gazu jako paliwa do ogrzewania domu stawiają Polaków w ciężkiej sytuacji. Dlatego zaczęli szukać dobrej alternatywy, która pozwoli zaoszczędzić na rachunkach i uniknąć problemów z nowymi przepisami.

Węgiel jest za drogi, a piec gazowy odejdzie do lamusa

Koszmarnie drogi węgiel i wprowadzenie nowych unijnych przepisów zakazujących stosowania gazu do ogrzewania domu, spowodowały ogromny chaos na rynku. Polacy szukają tańszych alternatyw, które zapewnią im ciepło w domach.

Ogromnych zainteresowaniem obecnie cieszą się pompy ciepła. Polacy masowo ruszyli na zakupy, dlatego na montaż urządzenia trzeba czekać nawet do przyszłego roku. Dotychczas chętnie stosowany gaz dla wielu budujących domy stanowi spory problem. Dlatego, że zapis w unijnym projekcie Fit for 55 powoduje kłopoty z uzyskaniem przyłączy gazu.

węgiel i ekogroszek jak taniej kupić

Transformacja energetyczna przyspiesza i stanie się faktem szybciej niż przypuszczaliśmy

Paliwa do ogrzewania domów, jakie stosowano do lat, przestaną być dostępne wcześniej czy później. Wszystko na to wskazuje, że stanie się to wcześniej niż się spodziewaliśmy. Unijny projekt Fit for 55 zakłada, że już od 2027 możemy mieć do czynienia z sytuacją, gdy węgiel i gaz do ogrzewania domów będą zakazane.

To stanowi szanse dla producentów kolektorów i pomp ciepła, które na chwilę obecną stanowią jedyną alternatywę. Sytuacja staje się skomplikowana, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że dostawy węgla i gazu znacznie się wkrótce skurczą. Powodem jest embargo na oba surowce z Rosji i ogromny popyt na nie na rynku. Cała Europa usiłuje robić zapasy na zimę.

koszt-drogie paliwa węgiel pompy paliwa

Pompy ciepła zdrożały już o 10%

Według informacji portalu money.pl, firmy działające na rynku pomp, przyznają, że zainteresowanie pompami ciepła jest ogromne. Popyt na te urządzenia na tyle duży, że zarówno w Polsce, jak i w całej Europie jest większy niż moce produkcyjne producentów.

Dlatego cena urządzeń rośnie w skali miesiąca o 10%, a gigantyczne zapotrzebowanie wyśrubuje ceny jeszcze wyżej. Niektórzy producenci wyprzedali już cały towar i nie nadążają z produkcją. Przewidywany termin dostaw to w niektórych przypadkach rok 2023.

W dobie potrzeby generowania oszczędności pompa ciepła to dobry wybór. Dzięki temu urządzeniu do ogrzewania domu, można zaoszczędzić krocie. To obrazuje niższa grafika sporządzona przez portal energetyka24.

Zakup pompy ciepła można sfinansować z dotacji programu Moje ciepło. Jej wysokość to od 40-50% wartości urządzenia, ale nie więcej niż 21000 zł. Od czerwca uruchomiono w leasing pomp ciepła, ale na razie jedynie w Niemczech.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News