Nowy taryfikator to nowe wyższe kary wśród kierowców, oprócz tego, że mandat kosztuje więcej, to często może być nawet podwójny. To dlatego, że w prawie pojawił się zapis o recydywie. Czyli mówiąc w skrócie, o karze za popełnione wykroczenie decyduje również to, czy popełnił je po raz pierwszy.
Podwójny mandat, kiedy tak naprawdę kierowca może go dostać?
Wprowadzenie nowych przepisów, które pozwalają wystawić kierowcy mandat w podwójnej wysokości, powoduje szereg problemów z ich interpretacją. To dlatego, że każdy, komu zdarzyło się na przykład przekroczyć dwukrotnie dozwoloną przepisami prędkość, jest objęty przepisami tzw. recydywy.
Problem w tym, że nie wszyscy kierowcy, którzy dwa razy wpadną na tym samym wykroczeniu, powinni podwójny mandat dostać. Dlaczego? Jak się okazuje, policja ma problemy z interpretacją przepisów, a ściśle rzecz biorąc okresem od, którego powinna je stosować.
Z taką sytuacją niesłusznego ukarania kierowcy miał do czynienia Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO).

Kiedy podwójna kara jest niesłuszna i można się od niej odwołać?
Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) na przykładzie niesłusznie ukaranego kierowcy wyjaśnił, na czym polega nieprawidłowość w stosowaniu przepisu o recydywie. Za przykład posłużył kierowca, którego ukarano podwójnym mandatem za przestępstwo popełnione przed datą 17 września 2022 r. Nie obowiązywały wówczas nowe przepisy, które wprowadziły podwójne kary za wykroczenia popełniane po raz drugi w ciągu 2 lat.
Kierowcę zatrzymano i ukarano mandatem za przekroczenie prędkości o 42 km/h w dniu 9 października 2022 r. Kiedy funkcjonariusze policji sprawdzili konto kierowcy, okazało się, że ma już na koncie podobne wykroczenie. Popełnił je 9 czerwca 2022 r. W rezultacie uzyskał mandat zamiast na 1000 to 2000 zł. Zgodnie z zapisami o recydywie? Otóż niekoniecznie. To dlatego, że nowe przepisy obowiązują dopiero od 17 września 2022 r. Skąd taka pomyłka w interpretacji przepisów?
Z informacji, do jakich dotarł RPO, wynika, że chociaż w tym przypadku kwotę mandatu zmniejszono, to pomyłek może być więcej. To dlatego, że jak zauważa RPO, policjanci nie zostali odpowiednio przeszkoleni w zakresie stosowania prawa. Ponadto jak się okazuje, w bazie policji brak jest odpowiedniego algorytmu, który od razu informowałby policjantów, czy przepisy recydywy znajdują zastosowanie, czy nie. Ilu kierowców w związku z tym, ukarano niesłusznie? Zapytanie w tej sprawie RPO skierował do Komendy Głównej Policji.
NIE PRZEGAP