Dopłaty za ciepło dla posiadających mieszkania w blokach- ale nie za prąd. Zapłacą więcej niż inni

Dopłaty za ciepło dla posiadających mieszkania w blokach- ale nie za prąd. Zapłacą więcej niż inni

polski rząd prąd energia samochód elektryczny elektryk

Podaj dalej

Najpierw dopłaty za ciepło, później zamrożenie opłat za prąd na to mieli nadzieję mieszkańcy bloków. Niestety jak się okazuje, w przypadku energii zapisy prawa nie do końca są dla nich korzystne. Zapomniano o jednej ważnej kwestii- prąd dociera nie tylko do mieszkań, ale i do części wspólnych.

Zapłacą więcej za prąd i to nie mało

Zapisy prawa regulujące zamrożenie wzrostu opłat za prąd to na razie świetna perspektywa dla posiadaczy domów. Mieszkańcy bloków mają gorzej, bo czeka ich podwyżka czynszów. W zapisach ustawy zapomniano o tym, że pokrywają też koszty wykorzystania energii elektrycznej w częściach wspólnych, z jakich korzystają.

Prąd doprowadzono nie tylko do mieszkań, korzystają z niego windy, oświetlenie piwnic, węzły i wentylacje. Ten fakt zaważy na tym, że czeka ich niemała podwyżka czynszów, bo nie do końca skorzystają z tarczy oszczędnościowej.

Jak pisze Money.pl w styczniu, na przykładzie jednej z warszawskich spółdzielni stawka za prąd w częściach wspólnych wyniosła 0,55 zł/ kWh (z obniżoną stawką VAT). W maju – mimo dalszego obniżenia stawki VAT – kWh kosztowała już 0,88 zł. Od sierpnia zrównana z taryfą biznesu kosztuje 1,82 zł za kWh. Co oznacza, że od stycznia prąd zdrożał o ponad 330%.

dopłaty za prąd w blokach
fot. pixabay

Sprawą zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich

Niesprawiedliwość w tej kwestii dostrzegł Rzecznik Praw Obywatelskich. Z prośbą o interwencje zwróciło się do niego wiele wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. To dlatego, że już w przyszłym roku czekają ich podwyżki cen prądu za części wspólne nawet o 400%

Jak pisze Money.pl, RPO zwrócił się już w tej sprawie do Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz do Urzędu Regulacji Energetyki (URE). Zapytał, czy użytkownicy lokali mieszkalnych podlegają ochronie przed podwyżkami, a URE – czy stosowanie przez sprzedawców energii podwyższonych cen prądu dla nieruchomości wspólnej we wspólnotach i spółdzielniach jest zasadne.

„Na bieżąco analizowane są możliwości wprowadzenia nowych potencjalnych mechanizmów wsparcia, które pomogą obywatelom w nadchodzącym sezonie grzewczym. W tym celu powołany został specjalny zespół międzyresortowy, którego zadaniem jest przygotowanie pakietu legislacyjnego dotyczącego ochrony konsumentów przed wysokimi cenami energii elektrycznej, w tym m.in. projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej” – podało Ministerstwo Klimatu i Środowiska w odpowiedzi na pismo z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Mieszkańcy bloków wg URE zaliczają się do grup taryfowych G. Co do zasady należą do niej  ci zużywający prąd m.in. na własne potrzeby, do oświetlenia w budynkach mieszkalnych czy zasilania dźwigów w budynkach mieszkalnych.

To oznacza, że nawet nie przekraczając pułapu 2000 kWh, zapłacą więcej za prąd niż wszyscy inni. Kwota za części wspólne może wynieść kilkadziesiąt złotych od mieszkania- jak mówi cytowana przez Money.pl prezes spółdzielni mieszkaniowej Tylżycka Potok.

NIE PRZEGAP

Nawet blisko 4000 zł dopłaty dla posiadaczy kaloryferów w blokach. Jak się okazuje dostaną je nieliczni

Nawet blisko 4000 zł. Tyle wyniosą dopłaty dla posiadających kaloryfery w mieszkaniach i garażach w blokach

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News