Dopłaty na węgiel. W tych przypadkach nawet złożone już wnioski będą unieważnione- pieniędzy nie dostaniesz

Dopłaty na węgiel. W tych przypadkach nawet złożone już wnioski będą unieważnione- pieniędzy nie dostaniesz

dopłaty na węgiel zasady

Podaj dalej

Uchwalone przez rządzących dopłaty pozwalają Polakom wydać mniej na węgiel na zimę. W związku z tym, że sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami, Polacy pospieszyli z wnioskami. To dlatego, że na wypłatę pieniędzy trzeba czekać nawet ponad miesiąc. Niestety uchwalone w międzyczasie przepisy mogą doprowadzić do tego, że wielu dodatku nie dostanie.

Nowa ustawa zmienia zasady i może unieważnić wnioski o dopłaty na węgiel

Wprowadzenie ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw znowelizuje i uszczelni ustawę o dodatku na węgiel.

Polacy do tej pory chętnie korzystali na braku precyzyjnych zapisów, dzięki czemu mogli liczyć na większe dopłaty niż 3000 zł. To dlatego, że przyznanie 3000 złotych dodatku na każde gospodarstwo domowe spowodowało, że dodatków można było mieć kilka. Jak pisaliśmy, Polacy w ten sposób mogli zyskać nawet 9000 zł. Nie jest to dobra wiadomość nawet dla tych, którzy wnioski już złożyli i czekają tylko na wypłaty.

wegiel, pelet, ekogroszek do domu
Pixabay

W tych przypadkach wnioski o dopłaty na węgiel będą odrzucane

Po tym, jak Sejm przyjął ustawę dotyczącą regulacji cen ciepła systemowego oraz dopłat do innych źródeł ogrzewania, w sobotę podpisał ją Prezydent RP. Trafi teraz do publikacji w Dzienniku Ustaw i wejdzie w życie. Jaki ma się ona do przepisów o dodatku na węgiel?

Wprowadza istotne poprawki do uchwalonej już ustawy o dodatku węglowym- jasno określa, kto jest uprawniony do jego otrzymania. Tym samym wyjaśnia wszelkie sporne kwestie. Takie jak chociażby ta, kto go dostanie kiedy w jednym budynku mieściło się kilka gospodarstw domowych.

To znacznie zawęzi listę potencjalnych beneficjentów 3000 zł dodatku. W rezultacie separacje czy oddzielne dodatkowe zgłoszenia o dodatek węglowy w ramach gospodarstwa domowego będą problemem dla tych, którzy je złożyli. Zostaną odrzucone– nawet te już złożone. Dlaczego?

dopłaty na węgiel unieważnione
Pixabay

Określają to zapisy artykułów 50 i 52 nowej ustawy

Artykuł 50 mówi:

W przypadku gdy pod jednym adresem miejsca zamieszkania zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe, jeden dodatek węglowy przysługuje dla wszystkich gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem. W przypadku gdy wniosek o wypłatę dodatku węglowego złożono dla więcej niż jednego gospodarstwa domowego mających ten sam adres miejsca zamieszkania, to dodatek ten jest wypłacany wnioskodawcy, który złożył wniosek jako pierwszy. Pozostałe wnioski pozostawia się bez „rozpoznania.”

Artykuł 52. ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw” mówi:

„Do postępowań w sprawie wypłaty dodatku węglowego wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy prowadzonych na podstawie ustawy zmienianej w art. 50 stosuje się przepisy w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.”

To oznacza, że osoby, które złożyły wnioski i myślą, że uzyskają więcej niż jeden dodatek na węgiel obejdą się smakiem. Ten zapis pozwala unieważnić decyzje administracyjną o przyznaniu kilku dodatków węglowych, o ile ich nie wypłacono.

NIE PRZEGAP

Tani węgiel z PGG nie tylko przez Internet. Niektórzy kupią go zupełnie inaczej

Tani węgiel za 900 zł za tonę. Rozchodzi się jak ciepłe bułeczki, są zapisy, ale na surowiec trzeba poczekać

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News