Dopłaty 3000 zł nie tylko na węgiel. Rząd podał szczegóły kto i kiedy je dostanie

Dopłaty 3000 zł nie tylko na węgiel. Rząd podał szczegóły kto i kiedy je dostanie

nie tylko węgiel gaz,olej i pellet tansze

Podaj dalej

Polacy ogrzewający domy innym rodzajem paliwa niż węgiel również dostaną dopłaty. Poinformowała o tym Minister Moskwa. Podała także wysokość dopłat dla poszczególnych alternatywnych paliw, z jakich korzystają Polacy.

3000 zł nie tylko na węgiel, ale także na pellet

Jak poinformowała Minister Moskwa, rządzący podjęli decyzję o dopłatach nie tylko na węgiel. Jak dowiadujemy się z komunikatu Minister,  ogrzewający domy pelletem również mogą liczyć na dodatek w kwocie 3000 zł, jeśli głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe na pellet drzewny, brykiet drzewny, słoma, ziarna zbóż.

Ci, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł olejowy, otrzymają 2000 zł dopłaty. Korzystający z kominka, kozy lub kotła, piecokuchni zasilanych drewnem, otrzymają dopłatę w wysokości 1000 zł. Nie zapomniano również o tych, którzy zastąpili węgiel płynnym gazem. Rządowa dopłata do tego paliwa ma wyniesie 500 zł.

Ponadto jak przedstawiła w Sejmie szefowa MKiŚ, ci Polacy, którzy korzystają z małych ciepłowni, by ogrzewać swoje mieszkania mają otrzymać wsparcie od gminy „adekwatne do wzrostu cen”. To dlatego, że jak powiedziała Minister „ciepłownictwo jest bardzo złożonym systemem” i trudno wprowadzić jednorodne zasady wsparcia.

Docelowo przewidziano rekompensaty dla ciepłowni z budżetu państwa, gdyby zwróciły się o podwyżki do URE. Blokada podwyżek pow.40% ma na celu ochronę Polaków mieszkających w blokach przez wyższymi kosztami ogrzewania.

węgiel, pelet, ekogroszek do domu dopłaty
Pixabay

Rząd na konferencji prasowej podaje szczegóły

Wsparcie będzie jednorazowe. Tak samo, jak Polacy korzystający z węgla, tak samo w gotówce otrzymają dopłaty ci, którzy grzeją jednym z wymienionych powyżej paliw do ogrzewania domów.

Wszyscy chętni na dodatek muszą dokonać zgłoszenia do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Dodatek przysługuje tylko tym, którzy nie skorzystali z dodatku węglowego. Termin składania wniosków o wypłatę dodatku upływa 30 listopada 2022 r.

Rządzący podkreślili, że można zgłosić tylko jedno podstawowe źródło ciepła, co wyklucza pobieranie większej ilości dopłat za różne paliwa. Dopłaty będą wypłacane w zależności od wskazania podstawowego źródła paliwa.

Dodatki wypłacą Polakom gminy. Środki na ten cel otrzymają z państwowej kasy.

Tani węgiel w konkurencyjnym dla PGG e-sklepie. Ruszyła lawina zainteresowanych zakupem

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News