Dodatkowe 6000 zł przez rok! Niewielu Polaków wie, że jest taki dodatek i kto im go wypłaci

Dodatkowe 6000 zł przez rok! Niewielu Polaków wie, że jest taki dodatek i kto im go wypłaci

przepisy dodatek urząd

Podaj dalej

Świadczenie finansowe, jakim jest dodatek to ostatnio popularne rozwiązanie ratujące budżety domowe w Polsce i nie tylko. Wiele z nich jest bardzo popularnym środkiem na drożyznę, ale są też i takie, o których wie niewielu Polaków. Tymczasem mogliby sporo zyskać, bo kwoty, o jakich mowa są zwolnione z podatku.

Ten specjalny dodatek to ponad 6000 zł rocznie

Mało znany dodatek przysługuje Polakom, którzy znajdują się w szczególnej sytuacji. Ci już w tym miesiącu mogą zyskać ekstra 550 zł. Wypłatą takich środków zajmuje się zaś ZUS. To dlatego, że przepisy obejmują takie dofinansowanie dla osób, które zwrócą się do tej instytucji z wnioskiem o wypłatę dodatku dla sierot. Czy każdy w takiej sytuacji ma prawo do ekstra zastrzyku gotówki co miesiąc?

Takie dodatkowe pieniądze może mieć każdy, bez względu na wiek. Dodatek nosi taką nazwę, bo otrzymują go osoby, których rodzice nie żyją i które pobierają rentę rodzinną- ale nie tylko. Czytaj także: Dodatek dla Polaków 1500 zł w 2023 r. Kto go dostanie i na jakie wydatki do domu?

dodatek sieroty zus
Pixabay

Takie świadczenie ZUS wypłaci także w tej sytuacji

Ponad 6600 złotych w rok zyskają także osoby pobierające rentę rodzinną po zmarłej matce, jeśli ojciec jest nieznany. Na jakie kwoty można liczyć po złożeniu i akceptacji wniosku?

W związku z tym, że taki dodatek wypłaca ZUS, jego wysokość podlega waloryzacji. Obecnie jest to 553,30 zł płatne co miesiąc bez podatku. W praktyce zaś oznacza, że kwoty mogą być wyższe w przyszłości. Tak jak wysokość renty rodzinnej. Jakie dokumenty trzeba w urzędzie przedstawić, by dodatek uzyskać?

Wzór dokumentu dostępny jest TUTAJ. Oprócz niego konieczne będzie przedłożenie takich dokumentów jak:
– dokumenty stwierdzające daty zgonu rodziców,
– dokument stwierdzający datę zgonu matki i akt urodzenia, z którego wynika brak danych ojca.

Wnioskować można w ciągu całego roku, jeśli istnieją tylko przesłanki do wypłaty takiego dodatku. ZUS powinien wydać decyzję w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku.

NIE PRZEGAP

Ponad milion Polaków starci spore kwoty. Przez te nowe przepisy będą oddawać nawet 6000 zł

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News