Dodatkowe 300 zł co miesiąc do wydania na cokolwiek. Premier zapowiada nowy dodatek dla ponad 7000 Polaków

Dodatkowe 300 zł co miesiąc do wydania na cokolwiek. Premier zapowiada nowy dodatek dla ponad 7000 Polaków

pieniądze dodatek rząd program plus

Podaj dalej

Rząd szykuje zupełnie nowy dodatek dla seniorów, który dostaną co miesiąc do swojej emerytury. Informacji na ten temat udzielił wczoraj sam premier, zapowiadając, że ustawa, która go wprowadzi, już wkrótce ujrzy światło dzienne. Tym samym ponad 7000 Polaków zyska większy dochód, za minimum formalności. Kto może na taki prezent liczyć?

Dodatek do emerytury dla seniorów – liderów w społeczności wiejskiej

Nowy dodatek zapowiedział w Dniu Sołtysa sam premier Morawiecki. W dniu święta ważnych liderów w społeczności wiejskiej, przebywając w Jaśle, na spotkaniu z mieszkańcami oznajmił, że:

Rząd PiS postanowił przygotować ustawę o specjalnym dodatku do emerytury w wysokości 300 zł dla wszystkich sołtysów, którzy przez odpowiedni czas byli tymi sołtysami. Ta ustawa wkrótce ujrzy światło dzienne – zapowiedział cytowany przez portal Money.pl

Jak się okazuje, podobną propozycję przygotowała Solidarna Polska, ale zaproponowała dodatek dla sołtysów mniejszy o 100 zł. Skąd taki pomysł na dodatkowe pieniądze dla seniorów?

dodatek 300 zloty sołtys
pixabay

Ponad 7000 sołtysów dostanie rekompensatę za pełnioną funkcję

Jak czytamy w publikacji Money.pl, dodatek emerytalny dla sołtysów to pomysł ich samych. Petycja w tej sprawie trafiła do Senatu w styczniu i złożyło ją Stowarzyszenie Sołtysów Województwa Podkarpackiego. W uzasadnieniu podkreślono, że taki dodatek to „rekompensata za utracony czas i poniesione wydatki związane z pełnieniem funkcji”.

Taką samą propozycję, ale na 200 zł ogłosili w sobotę przedstawiciele koalicyjnej Solidarnej Polski. Kiedy zapowiedzieli swój projekt na swojej konferencji prasowej, poinformowali, że dodatek emerytalny, w wysokości 200 zł trafiałby do każdego sołtysa, który pełnił tę funkcję przez co najmniej dwie kadencje.

Dodatek będzie przyznawany przez organ emerytalny na wniosek sołtysa, zero formalności – zapowiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, cytowany w publikacji Money.pl.

Taki zapis o dodatku znalazłby się w znowelizowanej ustawie o samorządzie gminnym. Jak obliczono, taki projekt oznacza, że „roczny koszt proponowanych rozwiązań w 2024 r. może wynieść 19 mln 106 tys. 400 zł”. Dodatkowe pieniądze ma według niego otrzymać 7961 osób. Szczegółów dotyczących wniosków i wypłat jeszcze nie ujawniono. Wiadomo natomiast, że sołtysi byliby traktowani, jak funkcjonariusze publiczni. Zyskaliby zatem ubezpieczenie zdrowotne i otrzymywaliby dietę.

NIE PRZEGAP

Dodatek dla Polaków 1500 zł w 2023 r. Kto go dostanie i na jakie wydatki do domu?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News