Dodatkowe 1000 lub 1500 zł dla domu. Oto co trzeba wypełnić i gdzie złożyć, by skorzystać z nowej wysokiej dopłaty

Dodatkowe 1000 lub 1500 zł dla domu. Oto co trzeba wypełnić i gdzie złożyć, by skorzystać z nowej wysokiej dopłaty

Dodatkowe 1000 lub  1500 zł dla domu. Oto co trzeba wypełnić i gdzie złożyć, by skorzystać z nowej wysokiej dopłaty

Podaj dalej

W dniu 29 listopada pojawił się ważny dokument dla Polaków, który pozwoli im uzyskać nowe dopłaty do domu. To dlatego, że  28 listopada opublikowano rozporządzenie do art. 32 ust. 4 ustawy z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. W rezultacie, z nowych dopłat skorzystają ci, którzy ogrzewają domy prądem. Warunkiem jest wypełnienie nowego wniosku i spełnienie kilku wymagań.

Dla kogo nowe dopłaty na 1000 zł, a dla kogo na 1500 zł?

Opublikowany wzór wniosku o dopłaty do energii elektrycznej, pozwala zaoszczędzić kwoty 1000 zł lub 1500 zł. Z czego wynika to zróżnicowanie?

Dodatek na kwotę 1000 zł dostaną ci, którzy ogrzewają mieszkanie prądem, a swoje urządzenie zgłosili w CEEB. Podwyższony do kwoty 1500 zł dodatek trafi do tych, którzy w 2021 r. zużyli od 5000 kWh w górę energii elektrycznej. Uzasadnieniem dla wyższej wypłaty jest domniemanie, iż kolejny sezon grzewczy utrzyma zużycie na tym samym poziomie.

Wśród urządzeń , które kwalifikują do nowych dopłat są m.in. pompy ciepła, piece akumulacyjne, a nawet bojlery. Ponadto, te ostanie muszą być  podstawowym urządzeniem grzewczym w domu. Każde z tych urządzeń powinno być ujęte w deklaracji CEEB do dnia 11 sierpnia 2022 r. Wyjątkiem są osoby, które zakończyły budowę domu po tej dacie.

dopłaty do drogiego prądu
Pixabay/Gerd Altmann

Gdzie pobrać wniosek i gdzie go składać?

Wnioski o dopłaty do ogrzewania prądem można składać już od czwartku 1 grudnia br. Wzór wniosku można pobrać TUTAJ.

Złożyć go można w gminie właściwej dla miejsca zamieszkania tylko do 1 lutego 2023 r. osobiście lub online. Zgodnie z przepisami nowy dodatek zostanie wypłacony najpóźniej do 31 marca 2023 r. Wbrew ostatnim informacjom, nie ma kryterium dochodowego dla wypłat.

Zasady przyznania dodatku do prądu określa ustawa z 29 września br., o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku, w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej.

Na dodatkowe 1000 lub 1500 zł mogą liczyć gospodarstwa domowe, czyli :

– osoby fizyczne samotnie zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe jednoosobowe) albo
– osoby fizyczne oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, razem zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe)- dodatek otrzyma tu osoba, która pierwsza złożyła wniosek.

Na jeden adres, można otrzymać tylko jeden dodatek do prądu. Ponadto ilość osób zamieszkujących pod jednym adresem nie ma dla wysokości dopłat żadnego znaczenia.
Z dopłat niestety wykluczono wszystkich korzystających z paneli fotowoltaicznych. W związku z tym, z wysokimi cenami prądu muszą sobie radzić sami.

NIE PRZEGAP

Nawet 9000 zł jednorazowej dopłaty. Tyle można stracić przez jeden ważny dokument

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News