Dodatki na paliwa, podwyżka emerytur i bony na żywność. To nowe sposoby wsparcia w dobie kryzysu

Dodatki na paliwa, podwyżka emerytur i bony na żywność. To nowe sposoby wsparcia w dobie kryzysu

dodatki na paliwa, bony podwyzki socjalu

Podaj dalej

Szalejąca inflacja, drogie paliwa i kryzys energetyczny windują w górę koszty utrzymania wszystkich zależnych od rosyjskich surowców Europejczyków. Rządzący w ramach odciążenia budżetów domowych obywateli, sięgają po kolejne metody wsparcia.

Dodatki na paliwa, bony żywnościowe i podwyżka świadczeń socjalnych

Podczas gdy w Polsce obywatele doczekali się promocji na paliwa i dodatku w wysokości 3000 zł na węgiel, to Francuzi mogą liczyć na sporo więcej.

Francuskie Zgromadzenie Narodowe uchwaliło w piątek rano nową ważną ustawę, która ma odciążyć portfele obywateli tego kraju. W ramach walki z inflacją i kryzysem energetycznym moga liczyć na 4% podwyżki emerytur i innych świadczeń socjalnych. Dodatkowo w ustawie znalazły się zapisy o ograniczeniu podwyżek czynszów do 3,5% oraz zniesieniu opłat za media publiczne.

Najmniej zarabiający dostaną bony na żywność i dodatki na paliwa. W sumie rządowe wsparcie otrzyma blisko 8 milionów gospodarstw domowych. Jak pisze Business Insider, ustawa przeszła 341 głosami do 116, przy 21 wstrzymujących się. Teraz ustawę musi jeszcze zatwierdzić Senat.

dodatki na paliwa, bony podwyzki socjalu
Pixabay/Alexa

Francuzi zmieniają zdanie- będą korzystać z elektrowni na węgiel

Jak się okazuje, kryzys energetyczny spowodował, że Francja również zamierza czasowo przesiąść się na drogi węgiel do ogrzewania. Ma w planach ponowne uruchomienie zamkniętych już elektrowni węglowych. Co oznacza, że Polsce rośnie kolejny konkurent do zakupu juz teraz bardzo drogiego i deficytowego surowca.

Już w lipcu odłączono liczne bloki elektrowni atomowych, co spowodowało ograniczenia w produkcji energii elektrycznej. Biorąc pod uwagę, że Francja sprzedaje ją za granicę, przestoje stają się sporym problemem dla sąsiednich Włoch, czy Szwajcarii.

Decyzję o powrocie do węgla podjęto dlatego, że zaistniała pilna potrzeba zaspokojenia zapotrzebowania na energię elektryczną. Stare elektrownie jądrowe i energetyka odnawialna nie są w stanie jej pokryć.

Wysokie ceny paliwa do ogrzewania domów. Niektórzy mogą liczyć na bony rabatowe na ponad 2000 zł

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News