Dodatek za bycie w związku lub w małżeństwie. Taki istnieje i pozwala zyskać ponad 6000 złotych

Dodatek za bycie w związku lub w małżeństwie. Taki istnieje i pozwala zyskać ponad 6000 złotych

dodatek za bycie w malzenstwie lub zwiazku

Podaj dalej

Czy jeśli jesteś w związku małżeńskim lub w związku partnerskim i masz mniej niż 88 lat, możesz zyskać dodatek finansowy? Złożenie wniosku w tej sprawie nie jest skomplikowane. Wystarczy sprawdzić, czy jesteś do niego uprawniony i gdzie złożyć trzeba taki wniosek. To wszystko wyjaśnimy poniżej.

Taki dodatek to ulga w podatku – także dla seniorów

O dodatek w postaci ulgi podatkowej można się ubiegać, jeśli spełniasz warunki określone przepisami poniżej. Z takiej formy dofinansowania skorzystały już setki tysięcy par, ale nie wszystkie uprawnione o tym wiedzą.
Dodatek za bycie w małżeństwie oferuje się Polakom i Brytyjczykom w Wielkiej Brytanii. O tym, czy jest się uprawnionym do tego typu pieniędzy łatwo się przekonać. To dlatego, że przepisy pozwalają na przekazanie współmałżonkowi lub partnerowi kwoty ponad 6000 złotych, jeśli zarabia więcej.

Taka ulga podatkowa na 1260 funtów wymaga jednak bycia w związku małżeńskim lub w związku partnerskim. Samo mieszkanie razem się nie liczy. Ponadto jedno ze współmałżonków musi być osobą niebędącą podatnikiem. Czytaj także: Maksymalnie 4000 złotych do wydania na cokolwiek. Taki dodatek zyskają Polacy w tym roku – dzięki tej nowej ustawie

W związku z tym, że bierze się pod uwagę wszystkie dochody podlegające opodatkowaniu, niezależnie od tego, czy jest to pensja, emerytura czy inne formy dochodu – o taki dodatek do domowego budżetu mogą się starać także seniorzy. Jeśli mają mniej niż 88 lat.
Mówiąc prościej jedno ze współmałżonków musi być podatnikiem niebędącym podatnikiem, a drugi musi być podatnikiem podstawowej stawki. Są jednak wyjątki.

dodatek za bycie w zwiazku i malzenstwie seniorzy
Pixabay

Ważny jest limit dochodów

Aby otrzymać taki dodatek w pełnej kwocie, jedno z podatników będące w małżeństwie lub związku musi faktycznie zarabiać 11 310 funtów, lub mniej. Drugi partner musi być podatnikiem podstawowej stawki 20%. To oznacza, że musiałby zarabiać mniej niż 50 270 funtów. Dla zamieszkujących w Szkocji ta kwota wyniesie 43 662 funtów. Ile można dodatkowo zyskać?

Ulga podatkowa dla małżeństw w roku podatkowym 2023/24 wynosi do 252 funty. Jeśli kwalifikujesz się na taki finansowy dodatek i złożysz wniosek , automatycznie otrzymasz ulgę podatkową każdego kolejnego roku. Co oznacza brak konieczności ponownego składania takiego dokumentu.

Oprócz zasiłku z bieżącego roku można zyskać takie dodatkowe pieniądze za cztery lata podatkowe wstecz. Kwoty dodatkowego zysku na podatkach wyglądają następująco:
2023/24 – 252 funty
2022/23 – 252 funty
2021/22 – 252 funty
2020/21 – 250 funtów
2019/20 – 250 funtów.

Po złożeniu takiego wniosku za ten rok podatkowy i cztery wstecz można uzyskać do 1256 funtów (ponad 6440 zł). Wypłata nastąpi automatycznie. Najszybszym sposobem złożenia wniosku o zasiłek małżeński jest złożenie go przez Internet. W ciągu 24 godzin pojawi się e-mail z potwierdzeniem zgłoszenia. Jeśli przyjechałeś do Wielkiej Brytanii i nie planujesz pracować ani studiować, nie możesz otrzymać numeru ubezpieczenia społecznego. W takim przypadku zadzwoń na infolinię dotyczącą podatku dochodowego, aby złożyć wniosek o zasiłek małżeński. Czytaj także: PILNE: ZUS odda Polakom tysiące złotych! Ekstra dodatek finansowy wymaga jednak złożenia nowego wniosku w terminie

Szczegóły na ten temat znajdziesz TUTAJ.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News