Dodatek szkolny w tym przypadku wyniesie minimum 1100 zł na dziecko. Od kiedy i dla jakich rodziców takie wsparcie?

Dodatek szkolny w tym przypadku wyniesie minimum 1100 zł na dziecko. Od kiedy i dla jakich rodziców takie wsparcie?

Dodatek szkolny 2023

Podaj dalej

Okres wakacji, to okres sporych wydatków dla rodziców, dlatego dodatek na wydatki szkolne we wrześniu jest jak najbardziej potrzebny. Zwłaszcza że wszyscy, niezależnie od posiadania dzieci zmagają się z rosnącymi cenami w sklepach. Ile w tym roku będzie można zyskać na szkolną wyprawkę?

Dodatek na szkolne wydatki 2023

Polacy po wakacyjnych wydatkach mogą liczyć na dodatek szkolny przyznawany w ramach Programu Dobry Start. Kwotę 300 zł można wydać na niezbędne podręczniki i przybory szkolne. Takie wsparcie otrzymają wszyscy rodzice, na każde uczące się dziecko,  bez względu na dochody. Aby uzyskać prawo do świadczenia wychowawczego na nowy okres rozpoczynający się 1 czerwca 2023 r., wnioski już można składać do ZUS. Są trzy sposoby, by to zrobić, ale każdy z nich wymaga dostępu do Internetu. Rodzice mogą skorzystać z portalu PUE ZUS, portalu Ministerstwa Rodziny Emp@tia, albo  bankowości elektronicznej.

Biorąc pod uwagę galopująca inflację, 300 złotych w tym roku nie na wiele wystarczy. Wiadomo już, że wielu Polaków będzie mogło wykorzystać w tym roku znacznie większą kwotę. Od 19 czerwca mogą się starać o taki dodatek. Płatności na konta ruszą zaś już w lipcu. W wielu przypadkach nie będzie konieczne nawet składanie wniosku. To dlatego, że wypłata powiązana jest ze świadczeniami społecznymi, jakie rodzice otrzymują. Jakie są zatem kryteria, by takie pieniądze dostać?

dodatek szkolny 2023
Freepik/gpoinstudio

Uprawnieni do dodatku są polscy rodzice zamieszkujący z dziećmi w Irlandii

O taki dodatek na odzież i obuwie do szkoły, mogą się starać od 19 czerwca rodzice zamieszkujący z dziećmi w Irlandii. Mogą też brać udział w szkoleniach lub programach kształcenia dla dorosłych, by uzyskać zatrudnienie.

Poza tą ważną kwestią, świadczenie będzie wypłacone, jeśli korzystają z zasiłku z pomocy społecznej. Ważne jest też, by wraz z zasiłkiem otrzymywali również dodatek na kwalifikujące się dziecko (IQC). Dochód w gospodarstwie domowym musi się zaś mieścić limicie dochodu BSCFA. Ile wyniesie taki dodatek kwotowo?

W 2023 r. taki dodatek na powrót do szkoły, przeznaczony na odzież i obuwie szkolne wyniesie 260 euro. To na każde kwalifikujące się dziecko w wieku od 4 do 11 lat. W przypadku dzieci w wieku od 12 do 22 lat świadczenie wzrośnie do 385 euro.

Według Money Guide Ireland, wnioski online będą dostępne od 19 czerwca. Rodzice będą mieć czas na ich wypełnienie do 30 września. O przyznaniu świadczenia poinformuje pocztą lub za pośrednictwem konta MyWelfare, Departament Ochrony Społecznej. Ma na to termin do końca czerwca.

Polacy, których zabraknie na liście płatności automatycznych, mogą złożyć wniosek online na stronie MyWelfare. To po uruchomieniu programu w czerwcu. Szczegóły na temat wypłat dodatku szkolnego można znaleźć TUTAJ. Czytaj także: Ten dodatek jest hitem wśród Polaków. Rząd już zapowiada – dołoży do puli kolejne pieniądze

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News