Dodatek nie tylko na węgiel! Wiadomo już, na co mogą liczyć Polacy korzystający z innego paliwa

Dodatek nie tylko na węgiel! Wiadomo już, na co mogą liczyć Polacy korzystający z innego paliwa

węgiel dodatki na olej pelet i gaz

Podaj dalej

Polacy wykorzystujący węgiel do ogrzewania domów wiedzą już, że mogą liczyć na rządowe wsparcie w wysokości 3000 zł. Dodatek ten nie obejmuje jednak tych, którzy do ogrzewania wykorzystują olej, pellet czy gaz. W związku z tym czują się dyskryminowani, a korzystają z mniej szkodliwych dla środowiska paliw. Dlatego rządzący opracowują aż trzy kolejne warianty wsparcia.

Nie tylko węgiel- inne paliwa też będą dotowane

Jak pisze wnp.pl, trwają prace nad co najmniej trzema kolejnymi inicjatywami, które mają posłużyć za wsparcie nie tylko tych, którzy wykorzystują węgiel do ogrzewania domów.
Rządzący, chcąc złagodzić skutki rosnących cen każdego rodzaju paliwa, pracują nad dodatkiem dla tych, którzy opalają domy olejem, gazem czy pelletem.

Jak czytamy w publikacji portalu, niekoniecznie forma przyjmie kształt obecnego dodatku na węgiel.

Raczej będzie to proporcjonalne do skali podwyżek cen poszczególnych rodzajów paliw – wskazuje informator portalu wnp.pl

podwyżki gaz ciepło węgiel
Pixabay

Będzie wsparcie dla ciepłowni- to kolejna propozycja

Jak się dowiadujemy, Ministerstwo Aktywów Państwowych rozważa wprowadzenie ustawy, która przyniesie wsparcie dla ciepłowni. Ma ono przyjąć formę rekompensaty lub dodatku na zakup paliw. Projekt może się pojawić już w sierpniu.

To kolejna forma pomocy dla ciepłowni i mieszkańców bloków, bo ustawa o dodatku węglowym zakłada specjalną linię kredytową, z której mogą skorzystać.

dodatek nie tylko na węgiel do domu
Pixabay

Tarcza anyinflacyjna na pellet, olej i węgiel

Trzecią formą wsparcia może być tarcza anty inflacyjna, która obejmie pellet, olej opałowy i węgiel. Zakłada ona obniżenie stawek VAT. Szczegóły na razie nie są znane.
Przepisy mają obowiązywać najpóźniej od 1 listopada, bo na tę datę przewidziano wydłużenie obecnie działającej tarczy na paliwa.

Do Senatu trafi w tym tygodniu również propozycja opozycji. Jak pisze wnp.pl, zakłada ona dodatki na inne rodzaje paliwa do ogrzewania domów, bez progu dochodowego.

Już nie węgiel, teraz gaz dla Polaków pnie się w górę. Ceny właśnie pobiły kolejny rekord

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News