Dodatek na węgiel z kolejną zmianą. Niektórych czeka duże rozczarowanie

Dodatek na węgiel z kolejną zmianą. Niektórych czeka duże rozczarowanie

pieniądze na węgiel opóźnienia

Podaj dalej

Od momentu, kiedy rządzący wprowadzili dodatek na węgiel, by wesprzeć Polaków w zakupie paliwa do ogrzewania domów, przepisy zmieniały się kilkakrotnie. Kolejne nowelizacje wprowadzały spory chaos, w kwestii komu wsparcie przysługuje, a komu nie. Jak pisaliśmy tutaj, część Polaków nadal nie wie, czy ma prawo do dodatkowych 3000 zł na opał.

Ci, którzy złożyli wnioski na 3000 na węgiel mogą czuć się rozczarowani

Rządzący, uchwalając przepisy dotyczące cen gazu, zmienili zasady wpłat dodatku na węgiel. Do tej pory ci, którzy złożyli wnioski po 30 października, mogli dostać 3000 zł do dnia 30 grudnia. Niestety niektórych czeka spore rozczarowanie.

To dlatego, że rząd wydłużył termin rozpatrywania wniosków. Teraz przyjdzie poczekać nie miesiąc, a dwa miesiące. Skąd taka decyzja?

czas na dodatkowe pieniadze
Pixabay

Zmiana zasad ukłonem w stronę samorządów

Zmiany w wypłatach dodatku na węgiel dokonano z uwagi na trudności samorządów z terminowym rozpatrywaniem wniosków. Jak pisze Fakt, gminy potrzebują więcej czasu na rozliczenie pieniędzy. W rezultacie Polacy poczekają na pieniądze nawet do końca stycznia przyszłego roku.

Ponadto jak informuje „Fakt”, rządzący, nowelizując ustawę o dodatku na węgiel, dołożyli do puli środków przeznaczonych na ten cel 2 mld zł. Jak czytamy w publikacji – „środki na wypłaty dodatku węglowego są przekazywane gminom przez wojewodę, w miesięcznych ratach”.

Urzędy mają problem z interpretacją prawa

Nadal wiele osób, które wykorzystują węgiel do ogrzewania domów, nie ma prawa do dodatkowych 3000 zł. Winne są temu przepisy, które najpierw dodatek przyznają, by później z niego wykluczyć. Urzędnicy w tej sytuacji posiłkują się poradnikami rządowymi, zamiast zapisami ustawy.

W związku z tym, wielu Polaków, zwróciło się w tej sprawie do rzecznika Praw Obywatelskich. RPO po zbadaniu sprawy uważa, że Polaków pozbawiono praw, które już wcześniej nabyli. Równocześnie na skutek przeprowadzonych kontroli, wykazano, że wśród osób, które dodatek już dostały, jest wiele tych, którzy nie powinni go otrzymać. W rezultacie jak pisaliśmy tutaj, muszą zwrócić 3000 zł.

NIE PRZEGAP

Dodatek na węgiel jest niekonstytucyjny? Nie wszyscy go dostają, a często powinni

Dodatek na węgiel- jest ważna zmiana. Jeśli go nie dostałeś, jak naszybciej złóż ten dokument

Dostali 3000 zł na węgiel, a teraz muszą je oddać. Niebywałe na czym wpadają Polacy podczas wizyt kontrolerów

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News