Dodatek na węgiel- w urzędach kolejki i problemy. Ten zapis ustawy sporo komplikuje

Dodatek na węgiel- w urzędach kolejki i problemy. Ten zapis ustawy sporo komplikuje

wegiel-alternatywa

Podaj dalej

Polacy doczekali się dodatku na węgiel i ruszyli tłumnie do urzędów. Jak wiadomo ceny węgla nie stoją w miejscu, więc Polacy chcą dokonać zakupów jak najszybciej. Tymczasem podczas składania wniosków już pojawiły się pierwsze problemy.

Ustawie regulującej dodatek na węgiel brakuje precyzji w zapisach

Nowa ustawa o dodatku na węgiel pozwala Polakom kupić taniej paliwo do ogrzewania domów. Ustawowe 3000 zł stanowi wsparcie finansowe na zakup surowca i jest wypłacane jednorazowo.

W związku z tym, że na wypłatę środków pieniężnych trzeba czekać do 30 dni, Polacy tłumnie ruszyli do urzędów z wnioskami. Gorączkę dodatkowo podsycają krążące plotki o tym, jakoby środków miało nie wystarczyć dla wszystkich chętnych palącym węglem w piecach. Skąd takie wnioski?

Zapisy ustawy okazują się na tyle niejasne, że Polacy mają problemy ze składaniem wniosków. Chodzi o jeden ważny zapis dotyczący definicji gospodarstwa domowego, który można interpretować w różny sposób. Z tego względu, jak donosi ekspert portalu JakiEkogroszek.pl, niektóre gminy przesuwają terminy składania wniosków.

Samorządowcy czekają na rozporządzenie oraz wytyczne. Ustawa zawiera niejasne zapisy, które można różnie interpretować – podkreśla ekspert JakiEkogroszek.pl.

„Nie wiadomo kto i jak ma sprawdzać, czy osoby ubiegające się o dodatek powinny go dostać. Nie wiadomo też, jak należy interpretować zapis dotyczący gospodarstwa domowego. W ustawie mowa jest o dodatku na gospodarstwo domowe, a nie na kocioł. Jeśli w domu mieszkają dwie rodziny ogrzewające się jednym kotłem to czy powinny dostać dodatek, czy nie. To tylko jeden z przykładów” – podkreśla ekspert JakiEkogroszek.pl.

węgiel dodatek na zakup
Pixabay

Szykują się domowe spory o zapas paliwa do ogrzewania domów

W takiej sytuacji, gdy w ustawie zawarto zapis o tym, że kto pierwszy ten ma dodatek, stwarza on podstawę do rodzinnych sporów. Tak będzie w przypadku kilku rodzin zamieszkujących pod jednym dachem, korzystających z osobnych pieców.

Treść tego zapisu otrzymała bowiem następujące brzmienie:
„W przypadku gdy wniosek o wypłatę dodatku węglowego dla gospodarstwa domowego wieloosobowego złożyła więcej niż jedna osoba, dodatek ten przyznawany jest wnioskodawcy, który złożył taki wniosek jako pierwszy.”

Wiadomo już, że wcześniej dokonane zakupy węgla ze sklepu PGG, nie dyskwalifikują jego nabywców do starania się o nowy dodatek węglowy w wysokości 3000 zł.

Niezależnie od tego, czy opał kosztował poniżej 1000 zł, czy nie, dodatek należy się każdemu. Spółka nie przystąpiła bowiem do programu dopłat– wyjaśnia ekspert JakiEkogroszek.

węgiel dodatek na zakup
Pixabay

Czy pieniędzy z puli przeznaczonej na dodatki może naprawdę zabraknąć?

Wśród części Polaków panuje przekonanie, że z zaplanowanej rządowej puli 11,5 mld zł na dodatki- nie dla wszystkich wystarczy środków. Czy jest się czego obawiać?

Dziś Polacy złożyli do CEEB 3,827 mln kotłów na węgiel, a pulę zaplanowano na 3,833 mln gospodarstw. W związku z tym ekspert portalu JakiEkogroszek.pl uspokaja:

Powinno więc wystarczyć, choć trzeba mieć na uwadze, że podane liczby mogą się zwiększyć– podsumowuje

Przypominamy, że warunkiem uzyskania dodatku jest złożenie deklaracji do CEEB, a termin na jej składanie minął 30 czerwca 2022 r. Spóźnienia ze wpisami są zagrożone karą grzywny do 500 zł, o czym pisaliśmy tutaj.

Tani węgiel w cenie poniżej 3000 zł za tonę można kupić zarówno w sklepie PGG, jak i prosto od Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). Jak należy to zrobić? Sprawdź tutaj.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News