Dodatek na węgiel był jednorazowy. Rządzący mają zupełnie inne propozycje dla Polaków

Dodatek na węgiel był jednorazowy. Rządzący mają zupełnie inne propozycje dla Polaków

dodatek na węgiel sprzedaz do lipca

Podaj dalej

Węgiel stanowi do tej pory ważne paliwo stałe do ogrzewania domów, instytucji, a także do procesów wspomagających produkcję w wielu przedsiębiorstwach. Także dla pozyskania energii elektrycznej. Ze względu na rosnące w zastraszającym tempie ceny surowca Polacy uzyskali dodatek węglowy, by mogli wydać mniej na ogrzanie domów podczas zimy. Takie świadczenie w tym roku jest nierealne, ze względu na unijne przepisy, a także niskie ceny surowca. Rządzący stawiają na zupełnie inne formy wsparcia dla Polaków.

Dodatki i dopłaty już nie na węgiel, ale na gaz i odnawialne źródła energii

Węgiel w analizach Urzędu Regulacji Energetyki traci na konkurencyjności względem gazu i odnawialnych źródeł energii. Do 2036 roku przedsiębiorstwa energetyczne mają w planach wycofanie jednostek o mocy ok. 20 GW, które w głównej mierze korzystają z węgla kamiennego i brunatnego.

Ponadto Polska Grupa Górnicza przedstawiła informacje, jak ma wyglądać harmonogram wygaszania produkcji węgla ze względu na unijne rozporządzenie metanowe. Musi to nastąpić w związku z wysokimi karami, jakie musiałaby zapłacić za przekroczenie norm emisji metanu. Dla Polaków oznacza to mniej więcej tyle, że węgiel czekają spadki, a znaczniej bardziej atrakcyjne będzie ogrzewanie gazowe.

Dlatego dodatek na węgiel, nie jest priorytetem tylko inwestycje, które zastąpią surowiec nowym rodzajem paliwa. Na jakie dopłaty mogą liczyć Polacy, by nowego podatku za emisje w domu nie płacili?

dodatek na gaz nie na węgiel
Pixabay/Tumisu

Dodatek na gaz albo na kocioł gazowy

Obecnie dodatek na gaz mogą wykorzystać Ci, którzy już obecnie zamiast węgla postawili na bardziej ekologiczne paliwo. Dodatek w formie refundacji poniesionych kosztów wynosi jak pisaliśmy tutaj od 1500 do 2100 zł. Co w przypadku, gdy nowe paliwo wymaga inwestycji w domach?
Zamiast oczekiwać jednorazowego dodatku na węgiel Polacy mogą wykorzystać rządowe programy na zmianę paliwa do ogrzewania.

Rząd podniósł w tym roku kwoty, jakie można uzyskać na zmianę pieca na gazowy. Dofinansowanie z programu Czyste Powietrze na takie inwestycje to maksymalnie 15,3 tys. zł. Dopłaty do pieca gazowego przyznaje także PGNiG, ale to znacznie mniejsze kwoty. Jakie warunki należy spełnić, by z dopłat skorzystać?

-posiadanie rocznego dochodu nie większego niż 135 tys. zł
-posiadanie domu jednorodzinnego lub wyodrębnionego w nim lokalu z księga wieczystą
-wymiana starego pieca na węgiel czy drewno,
-wnioskowana dotacja musi wynieść ponad 3 tys. zł,
-kotły gazowe kondensacyjne muszą spełniać wymagania klasy efektywności energetycznej minimum A.

Co z tymi, którzy nie mają wystarczających środków, by zmienić węgiel w domu na inne paliwo do ogrzewania domów? Dla nich przewidziano środki na inwestowanie pozyskane ze Społecznego Funduszu Klimatycznego (SFK). Powstaje on z myślą o osobach, którym na skutek transformacji sektora energetycznego grozi ubóstwo energetyczne. Utworzenie funduszu to część unijnego pakietu legislacyjnego Fitfor55, który stanowi wsparcie w osiągnieciu Europejskiego Zielonego Ładu.

NIE PRZEGAP

Polaków czeka kolejna nowa opłata. Zapłacą extra za samochody oraz ogrzewanie w domach i w blokach

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News