Dodatek na węgiel- ruszyły wypłaty, ale pojawił się nowy problem. Nie wszyscy dostaną 3000 zł

Dodatek na węgiel- ruszyły wypłaty, ale pojawił się nowy problem. Nie wszyscy dostaną 3000 zł

dodatek na węgiel nie ma pieniędzy

Podaj dalej

Pierwsi Polacy, którzy złożyli wnioski o dodatek na węgiel, otrzymali pieniądze na wskazane konta. To dlatego, że pierwsza transza funduszy z Ministerstwa Klimatu i Środowiska trafiła do wojewodów. Jest jeden poważny problem , który decyduje o tym, że nie wszyscy wnioskujący o dodatek je dostaną.

Pieniędzy na dodatek na węgiel jest mniej niż obejmuje zapotrzebowanie

O ile samorządy wiedzą już,  jak zweryfikować  zasadność złożonych wniosków o dodatek na węgiel, o tyle problemem jest  wypłata pieniędzy na konta. To dlatego, że pomimo odsiewu wniosków już zaakceptowanych, a opiewających na wypłaty nawet 9 000 zł w budżecie brakuje pieniędzy.

Pomimo tego, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapewnia, że już wkrótce na konta Polaków trafią pieniądze z dodatku węglowego, nie wszyscy je dostaną. Zgłoszone zapotrzebowanie na dopłaty przekracza zaplanowany przez rządzących budżet na ten cel.

Jak pisze Money.pl, pierwsza transza na dodatek węglowy wynosi 9,5 mld zł (pieniądze na ten cel zapewnił m.in. Narodowy Bank Polski). Łączny budżet zaplanowany na ten cel wynosi zaś 11,5 mld zł.

dodatek na węgiel nie ma pieniędzy
Shutterstock

Brakuje ponad 4 miliardów złotych

Jak wynika z informacji 14 urzędów wojewódzkich uzyskanych przez TVN24 Biznes, samorządy zgłosiły większe zapotrzebowanie na wypłatę dodatków, niż obejmuje pula. Kwota, o jakiej mowa to  15,7 mld zł. To oznacza, że w budżecie na dodatki brakuje 4,2 mld zł środków.

Wiadomość, że rządzący przewidzieli taką ewentualność, Polaków nie ucieszy. To dlatego, że zgodnie z ustawą dostaną mniej niż 3000 zł. Zapis mówi,  że stanie się tak, jeżeli wykorzystanie zaplanowanych środków osiągnie więcej niż 95% z zaplanowanej puli.

Obniżenie to ma być proporcjonalne na tyle, by łączna wysokość wypłat dodatku węglowego była równa maksymalnemu limitowi. Jednak wiceminister finansów Artur Soboń, zapytany o tę kwestię we wtorek 20 września, zapewnił, że jeżeli zabraknie funduszy na dopłaty do węgla, to „pewnie trzeba będzie zabezpieczyć ich więcej” – informuje „Fakt”.

Jednorazowy dodatek w wysokości 3 000 zł ma trafić do gospodarstw domowych, które złożyły oświadczenie CEEB. Ponadto korzystają ze źródła ogrzewania, jakim jest m.in. kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, piecokuchnia lub kuchnia węglowa.

Ostatnia nowelizacja przepisów doprecyzowała, kto może się o niego starać i zawęziła listę potencjalnych beneficjentów. W rezultacie separacje czy oddzielne dodatkowe zgłoszenia o dodatek węglowy w ramach gospodarstwa domowego są problemem dla tych, którzy je złożyli. Ich wnioski zostaną odrzucone– nawet te już złożone.

NIE PRZEGAP

Dopłaty na węgiel. W tych przypadkach nawet złożone już wnioski będą unieważnione- pieniędzy nie dostaniesz

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News