Dodatek na węgiel jeszcze przed świętami. Kto już możne sprawdzać konto albo udać się do urzędowej kasy?

Dodatek na węgiel jeszcze przed świętami. Kto już możne sprawdzać konto albo udać się do urzędowej kasy?

węgiel dodatek

Podaj dalej

Dodatek na węgiel można było otrzymać po uprzednim złożeniu wniosku i deklaracji CEEB. Ta miała potwierdzić w pierwotnej wersji przepisów zasadność wypłaty 3000 zł na paliwo stałe do ogrzewania domu. W trybie kolejnych nowelizacji ustawy nieco się zmieniło, jeśli chodzi o dokumentację i wypłaty rządowych środków. Kto nadal może liczyć na wypłatę dodatku?

Daty wypłaty dodatku na węgiel, a złożenie wniosku

Według przepisów wnioski o dodatek na węgiel należało składać w terminie do 30 listopada 2022 r. Na kwotę 3000 zł mógł liczyć każdy, kto m.in. wykorzystywał piec, kocioł na paliwo stałe lub kominek i ten fakt udokumentował w deklaracji CEEB.

Po złożeniu wymaganych dokumentów urzędnicy mieli 60 dni, by wypłacić Polakom 3000 zł. To oznacza, że wypłaty dodatku powinny już dawno się zakończyć. To w praktyce, bo w rzeczywistości tak się nie stało. Między innymi przez kolejne nowelizacje przepisów, które wprowadzały szereg nieścisłości.

W efekcie walka z papierologią i ustaleniem prawa do dodatku trwała dłużej, niż się spodziewano. Na dodatek samorządy musiały sporo czekać na rządowe pieniądze. Data, z jaką trafiły do niektórych urzędów, może budzić konsternację.

pieniądze dodatek węgiel
Pixabay

Pieniądze na opał mogą wydać na zakupy Wielkanocne

Jak czytamy w publikacji mojaswidnica.pl, wnioskujący o węgiel w magistracie dostaną dodatek na Święta Wielkanocne. W związku z tym mogą je wydać na zakupy świąteczne w sklepach.

To dlatego, że transza pieniędzy dla potrzebujących finansowego wsparcia na ogrzewanie domu wpłynęła do urzędu dopiero 5 kwietnia. Dzień później poinformowano zainteresowanych o tym, że mogą z dodatku skorzystać – na Wielkanoc.

Dodatki trafią na konta dzisiaj, jeśli takie we wnioskach wskazano. Ci, którzy tego nie zrobili, powinni udać się do urzędowej kasy. W tej sytuacji są 72 osoby, które musiały tak długo czekać, że niemalże skończył się sezon grzewczy, na jaki dodatek przysługiwał.

NIE PRZEGAP

Polacy kupią węgiel zupełnie inaczej. Wiadomo, kiedy pojawią się zmiany limitów i ograniczeń

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News