Dodatek na węgiel idzie do zmiany. Już nie każdy go dostanie, a nawet jeśli to poczeka dłużej

Dodatek na węgiel idzie do zmiany. Już nie każdy go dostanie, a nawet jeśli to poczeka dłużej

Dodatek na węgiel idzie do zmiany. Już nie każdy go dostanie, a nawet jeśli to poczeka dłużej

Podaj dalej

Odkąd rządzący wprowadzili dodatek na węgiel, tak by ulżyć portfelom Polaków, Ci tłumnie ruszyli ze składaniem wniosków na dofinansowanie ogrzewania. W związku z tym, że przepisy miały wiele nieścisłości, niektórzy mogli liczyć na więcej niż 3000 zł dodatku. Teraz jak się okazuje, ich nowelizacja sporo zmieni.

Kto pierwszy ten skorzystał i dodatek na węgiel dostanie 16 września

Po zatwierdzeniu wzoru wniosku, 17 sierpnia ruszył nabór i można się było ubiegać o dodatek na węgiel. Kto zrobił, to w tym czasie może się spodziewać wypłaty 3000 zł już 16 września. Gdyby jednak jego wniosek nie został jeszcze rozpatrzony, to jak wynika z procedowanej nowelizacji przepisów- poczeka dwa miesiące.

To dlatego, że za sprawą nowelizacji przepisów gminy będą miały do dwóch miesięcy na wypłatę pieniędzy. Pod warunkiem, że wniosek trafi do urzędu do 30 października. Gdy trafi później, będzie wypłacony do 30 grudnia 2022 r. W kwestii terminu końcowego, zmian nie ma. Tak jak do tej pory wnioski można składać do 30 listopada.

Mówiąc prościej, wszystkie złożone wnioski, które nie doczekają się decyzji przed dniem wejścia w życie nowelizacji przepisów obejmie dłuższy termin wypłaty.

dodatek na węgiel do zmiany
Shutterstock

Senat wprowadza poprawki- dodatek na jeden adres więc nie każdy go dostanie

Kolejna zmiana wprowadzona do przepisów przez Senat dotyczy przyznawania dodatku na węgiel. Po zmianach 3000 zł dodatku będzie przyznane na jeden adres, a nie gospodarstwo domowe.

To oznacza, że jeśli w jednym domu zamieszkują dwie rodziny, to finansowe wsparcie dostanie tylko jedna. Która? Decyduje to kolejność złożonego wniosku. Reasumując- kto pierwszy ten mniej wyda na węgiel. Pozostałe wnioski zostaną odrzucone.

To dlatego, że jak pisaliśmy Polacy, aby dostać więcej pieniędzy, twierdzili np. że nie prowadzą wspólnego gospodarstwa domowego, pomimo że mieszkają pod jednym adresem. Nowelizacja uniemożliwia już takie działanie.

Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, bo nie pozwala na skorzystanie z dofinansowania tym, którzy mieszkają pod jednym adresem, ale mają osobne piece na węgiel do ogrzewania i osobne wejścia do domów. Wydaje się więc, że dobrze by było, gdyby przepisy wzięły to pod uwagę.
W tej sytuacji nowelizacja przepisów o dodatku wprowadza nowe problemy. Kiedy ustawa wejdzie w życie?

Poprawki Senatu mogą zostać zatwierdzone 16 września, wtedy bowiem zbierze się Sejm, by je zaakceptować. Następnie przepisy trafią na biurko prezydenta i wejdą w życie następnego dnia po publikacji w Dzienniku Ustaw.

Tymczasem ceny surowca na składach rosną. Ile za niego zapłacą ci, którzy dodatek dostaną w grudniu? Prognozy nie są optymistyczne. Ceny polskiego tańszego węgla znów wzrosły. To już drugi raz od sierpnia.

Będą kolejne dopłaty na węgiel? Jest szansa, że spora grupa Polaków dostanie go szybciej i bez kolejki

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News