Dodatek na węgiel, a deklaracja CEEB. Złożone po tej dacie, do pieniędzy nie uprawniają

Dodatek na węgiel, a deklaracja CEEB. Złożone po tej dacie, do pieniędzy nie uprawniają

tani węgiel PGG

Podaj dalej

Dodatek na węgiel stanowi istotną finansową pomoc dla tych, którzy używają go jako paliwo do ogrzewania domów. Koszt zakupu 3 ton na zimę to spory wydatek, bo surowiec od zeszłego roku zdrożał nawet trzykrotnie. Nic dziwnego, że Polacy chętnie ze wsparcia korzystają, ale warunki jego otrzymania ciągle się zmieniają.

3 000 na węgiel- spóźnialscy go nie otrzymają

Jak czytamy w publikacji Dziennik Gazeta Prawna, przyznanie dodatku na węgiel poddano kolejnym zmianom. Polacy, którzy złożyli deklaracje CEEB po 11 sierpnia 2022 r., dodatku nie otrzymają.

Publikacja powołuje się na przepis, jaki Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało dla samorządów. Zapisy prawa o dodatku na węgiel zaktualizowano.

„Ich obecne brzmienie przewiduje, że jednym z warunków otrzymania tego świadczenia jest to, aby główne źródło ogrzewania było wpisane lub zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) w terminie do 11 sierpnia br., albo po tej dacie – w przypadku źródeł wpisywanych lub zgłaszanych po raz pierwszy” – wskazuje publikacja „DGP

dodatek na węgiel
Shutterstock

Deklaracje ze zmianami- uwzględniane z pewnymi wyjątkami

Nowe przepisy to oręż do walki z nadużyciami. Wprowadzono go w celu ograniczenia wypłat osobom, które chciały bezprawnie uzyskać prawo do 3000 zł z rządowego programu. Dlatego dokonały zmian w złożonych wnioskach.

Chodzi np. o brak zaznaczenia, że źródło ogrzewania jest eksploatowane, pełni funkcję grzewczą, czy jakim rodzajem paliwa jest zasilane – Magdalena Rynkiewicz-Stępień z Miejskiego Centrum Świadczeń w Opolu, cytowana przez DGP.

To wyklucza z prawa do dodatku te osoby, które po 11 sierpnia 2022 r. zmieniły we wniosku główne źródło ogrzewania, np. z kotła gazowego na węglowy. Jest jeden wyjątek od tej reguły.

„Gdy zaś doszło do uzupełnienia informacji na temat wskazanego źródła ciepła, to świadczenie zostanie wypłacone” – czytamy w publikacji DGP.

Osoby, które nie złożyły deklaracji CEEB do 11 sierpnia, bo np. zapomniały według  informacji Ministerstwa Klimatu i Środowiska dodatku dostać nie powinny. Stanowi o tym zapis ustawy w art. 2 ust.1.

Mowa w nim, że właściciel lub zarządca budynku składa deklarację CEEB w terminie 14 dni od dnia uruchomienia źródła ciepła. To oznacza, że dodatek otrzymają ci, którzy korzystają z pieców w nowo budowanych domach lub nowych kotłów. To wyjątek, który pozwala na wypłatę dodatku, nawet jeśli deklarację złożono po 11 sierpnia br.

NIE PRZEGAP

Miał być dodatek na węgiel, a są finansowe kary. Jeden błąd i urzędnicy żądają nawet 3200 złotych

To świetna alternatywna dla drogiego węgla. Daje tyle samo ciepła, a jest 3 razy tańsza

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News