Dodatek na węgiel 3000 zł już nie dla wszystkich? Niektórzy mogą liczyć jedynie na 2200 zł

Dodatek na węgiel 3000 zł już nie dla wszystkich? Niektórzy mogą liczyć jedynie na 2200 zł

pieniadze portfel na węgiel

Podaj dalej

Według ustawy, Polacy spełniający wymagania do tego, by otrzymać dodatek na węgiel, mogli liczyć na dofinansowanie w wysokości 3000 zł. Pula środków na ten cel była jednak ograniczona i wszystko na to wskazuje, że właśnie się skończyła. Co to oznacza dla tych, którzy jeszcze go nie otrzymali?

Dodatek 3000 zł już nie dla wszystkich

Zapisy ustawy o dofinansowaniu na opał mówią o 3000 zł na węgiel dla rodziny. Mówią też, co się stanie, gdy pula środków przeznaczonych na dofinansowanie ulegnie wyczerpaniu. To ważna informacja, bo według danych opublikowanych przez TVN24 Biznes wszystko wskazuje, że już tak się stało.

Rządzący przeznaczyli na wsparcie 11,5 mld złotych, a złożone do tej pory wnioski już opiewają na znacznie wyższą kwotę. Ponadto Polacy mają czas do 30 listopada, by zwrócić się z pisemną prośbą o dofinansowanie. Na jakie kwoty mogą liczyć i czy je dostaną?

pieniądze na dodatek na węgiel
Freepik

Niektórzy Polacy dostaną na węgiel sporo mniej niż im obiecano

Według TVN24 Biznes, gminy z 14 województw już złożyło zapotrzebowanie na środki pieniężne w kwocie 15,7 mld złotych. Z wypłatą tych środków będzie spory problem, bo kwota przewyższa zaplanowane w budżecie 11,5 mld złotych.

W udostępnionym zestawieniu nie znalazły się jeszcze wnioski z województw łódzkiego i opolskiego Według danych Urzędu Miasta Łodzi, na złożone do tej pory wnioski potrzeba kwoty 28,9 mln złotych ale zbierania ich jeszcze nie zakończono. Dlatego może się okazać, że spora liczba Polaków nie może liczyć na ustawowe 3000 zł na węgiel.

W związku z wyczerpaniem puli 95% przeznaczonych środków rządzący ustalili, że wnioskujący otrzymają obniżone świadczenie. Ile może wynieść. obliczył we wrześniu portal Infor.pl. Na podstawie wniosków, które już wpłynęły do gmin, zamiast 3000 zł kwota zostanie obniżona do ok. 2200 zł.

ciąg dalszy publikacji pod grafiką

pieniadze dodatek na węgiel
Pixabay

Węgiel już jest potrzebny, a pieniędzy nie ma

Warto wiedzieć, że od dnia 17 sierpnia trwa nabór wniosków o wypłatę dodatku na węgiel. Wlele samorządów 16 września informowało, że nie otrzymało na ten cel żadnych środków pomimo tego, że w pierwotnej treści ustawy na wypłatę ich przewidziano termin 30 dni.

Włodarze miast są zniecierpliwieni, bo pieniędzy nadal nie ma, a zima już tuż, tuż. W Łodzi zwołano konferencję prasową, by zaapelować o wypłatę środków na opał dla mieszkańców. W jej trakcie, Dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu UMŁ zaapelował o podjęcie działań:

„Od miesiąca przyjmujemy zgodnie z ustawą wnioski o wypłatę dodatku węglowego. Natomiast, mimo że rozpatrzyliśmy już 12 tys. wniosków, wojewoda łódzki nie przekazał Urzędowi Miasta Łodzi środków na wypłaty dodatku węglowego. Tym samym nie możemy przystąpić do wypłaty tych środków. Chciałbym zaapelować, żeby służby pana wojewody jak najbardziej się pospieszyły, żebyśmy mogli łodzianom te środki wypłacić jak najprędzej, tak aby wszyscy zdążyli kupić węgiel na zimę. Weźmy pod uwagę, że węgla brakuje. To nie jest proste, żeby kupić węgiel, nawet mając środki. Stąd proszę, żeby rząd jak najprędzej do tej akcji przystąpił. Wiem, że pani minister klimatu twierdzi, że środki są już w drodze, że niedługo do nas trafią, ale to opóźnienie już nastąpiło. Zanim środki trafią do mieszkańców opóźnienie będzie przynajmniej tygodniowe, a może i dłuższe. Mam nadzieję, że jak najprędzej tę sytuację uda się rozwiązać”.

NIE PRZEGAP

Zima za pasem, a Polacy bez węgla w domach. Chcąc zdążyć przed mrozem w pośpiechu wykupują ze sklepów jeden towar

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News