Dodatek na dziecko 2024. W lutym rodzice zaszaleją- dostaną nawet 1900 zł- ale tylko z tym wnioskiem

Dodatek na dziecko 2024. W lutym rodzice zaszaleją- dostaną nawet 1900 zł- ale tylko z tym wnioskiem

dodatek na dziecko 2024 de

Podaj dalej

Rodzice w Polsce doczekali się podwyższenia świadczenia na dziecko, ale taki dodatek zobaczą na kontach dopiero w przyszłym roku. Wśród nich jest spora grupa, która może zyskać sporo więcej i to nie tylko w tym miesiącu. Wymaga to jednak spełnienia kilku warunków i złożenia wniosku.

Świadczenie na dziecko – w przyszłym roku rodzice odetchną

Podwyższenie świadczenia na dziecko to wiadomość, której w dobie wysokiej inflacji rodzice wyczekiwali z niecierpliwością. Wczoraj rząd już opublikował projekt ustawy, w której mowa, że pieniądze te będą wyższe, ale dopiero w lutym.

W wielu przypadkach zyskać będzie można dużo więcej co miesiąc niż 800 zł. Tak będzie np. w przypadku gospodarstw domowych, które korzystają także z innych świadczeń na dziecko lub dodatków rodzinnych. Sam dodatek też może być wyższy, jeśli rodzice spełnią poniższe kryteria i złożą odpowiedni wnioski.

Dodatek na dziecko może być różnej wysokości. Wszystko zależy od tego, gdzie zatrudnieni są rodzice. Jedni zyskają ekstra 300 zł co miesiąc, a inni sporo więcej. Od czego to zależy?

rodzina dodatek 2024
Freepik

Dodatek nawet 1400 zł w lutym, a potem 1100 – co miesiąc

Świadczenia na dziecko według prawa unijnego nie mogą się dublować, ale mogą uzupełniać. To oznacza, że ci Polacy, którzy pracują w Niemczech, zyskują podwójnie na takich dodatkach. Mówiąc prościej oprócz dodatku 800 plus w Polsce, mają prawo do Kindergeld w Niemczech. Jak nie trudno się domyślić w tym drugim przypadku pieniędzy jest więcej.

Kwota na jedno dziecko to 250 euro dodatkowo, czyli 1122 zł. W związku z tym, że podobne świadczenie rodzice mogą pobierać w Polsce, niemieccy urzędnicy wypłacą im różnicę pomiędzy świadczeniami – czyli jakieś 322 zł w przeliczeniu na naszą walutę. To oznacza, że w lutym takich rodziców czeka spory zastrzyk gotówki.

W sumie razem z wyrównaniem za styczeń otrzymają ponad 1400 zł. To tylko na jedno dziecko i tylko wówczas, gdy jedno z rodziców pracuje w Niemczech, a drugie w Polsce. Jeśli jednak drugi rodzic jest bezrobotny w Polsce, to miesięcznie na jedno dziecko można dostać 1922 zł. Za dwoje będzie to drugie tyle. Kiedy i jak można się starać o dodatek w Niemczech?

Aby ubiegać się o Kindergeld w Niemczech, nie trzeba być najbiedniejszym. Taki dodatek przysługuje też rodzinom o średnich dochodach. Świadczenia nie wypłaca się automatycznie, trzeba złożyć odpowiedni wniosek. Na przykład przez Internet. O takie świadczenie można się starać już po przepracowaniu 6 miesięcy w Niemczech. Ci, którzy o taki nie wnioskowali, mogą jeszcze skorzystać. To dlatego, że wypłaca się je również na wstecz (maksymalnie 6 miesięcy od daty złożenia wniosku). CZYTAJ TAKŻE: Nowy dodatek 300 plus na wakacje. Tego wniosku przegapić nie można

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News