Dodatek na dziecko 1600 zł co miesiąc plus extra na kolejne. Tyle dostaną rodzice w 2023 roku- jeśli spełnią jeden warunek

Dodatek na dziecko 1600 zł co miesiąc plus extra na kolejne. Tyle dostaną rodzice w 2023 roku- jeśli spełnią jeden warunek

dodatek samotny rodzic de

Podaj dalej

Wysoka inflacja generuje wyższe koszty utrzymania rodziców z dziećmi, więc każdy dodatek pozwalający zaoszczędzić jest szczególnie potrzebnym rozwiązaniem finansowych problemów. Dobre wiadomości są takie, że rodzice zyskają w tym roku dodatkowe pieniądze. Muszą jednak spełniać określone wymogi.

Taki spore wsparcie przewidziane dla samotnych rodziców

W związku z tym, że samotnym rodzicom jest dużo trudniej poradzić sobie z podwyżkami rachunków i kosztów życia, dla nich także przygotowano podwyżkę świadczeń.
Aby mogli z niej skorzystać, dziecko nie musi być ich własne. Dodatkowe pieniądze przysługują także tym, którzy wychowują dzieci przysposobione czy adoptowane.

Ważne jest jednak, by rodzic wychowujący samotnie dziecko lub dzieci miał prawo do jednego z poniższych świadczeń, a dziecko było zameldowane u samotnego rodzica.

dodatek dla rodzica
Pixabay

Taki dodatek za 2023 rok wyniesie ponad 19 000 zł tylko na jedno dziecko

Wielu Polaków ucieszy informacja, że w 2023 r. zyskają dodatek do kosztów utrzymania większy nić dotychczas, o ile wychowują samotnie dziecko w Niemczech. Ponad 19 000 zł zyska rodzic wychowujący jedno dziecko. Ci, którzy mają ich więcej, doliczą ekstra 1000 zł za każde kolejne.

Aby móc z takich pieniędzy skorzystać, muszą mieć prawo do Kindergeld lub Kinderfreibetrag. To dlatego, że takie dofinansowanie, to wsparcie finansowe od urzędu skarbowego. Komunikat o podwyżce ulg podatkowych poinformowało Ministerstwo Rodziny na swoim portalu.

Co ważne, rodzice nie muszą czekać na taki dodatek do końca roku podatkowego. To dlatego, że kwota 4260 euro stanowi wysokość ulgi. Tę uwzględnia się w podatku od wynagrodzeń w II klasie podatkowej. Aby zmienić klasę podatkową, konieczne jest złożenie wniosku w urzędzie skarbowym.

U kogo taki dodatek nie znajdzie zastosowania?

Z dodatkowych pieniędzy nie skorzystają osoby, które prowadzą gospodarstwo domowe z inną osobą dorosłą, na którą nie przysługuje im Kindergeld lub Kinderfreibetrag. Także te, które są w kolejnym związku małżeńskim lub zarejestrowanym związku partnerskim.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą otrzymują ulgę podatkową wraz z rozliczeniem podatku dochodowego, tylko jeśli dokonają odpowiednich wpisów w załączniku dotyczącym dziecka.
W przypadku samotnych rodziców na etacie klasa podatkowa II obowiązuje do ukończenia przez dziecko 18 roku życia. Potem, jeśli dziecko kontynuuje nauke konieczne jest złożenie nowego wniosku.

NIE PRZEGAP

Jednorazowy dodatek na zakupy spożywcze. Rodziny dostaną 1400 zł, a ile single i emeryci?

Nowy dodatek na węgiel w 2023. Czy Polacy go dostaną?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News