Dodatek na drogi prąd do domu. Niektórzy są rozczarowani - dostaną mniej, niż oczekiwali

Dodatek na drogi prąd do domu. Niektórzy są rozczarowani - dostaną mniej, niż oczekiwali

pieniądze paliwo lpg dodatek

Podaj dalej

W związku z panującą drożyzną wszelkich rodzajów paliwa do ogrzewania domów, jaką napędza kryzys energetyczny oraz inflacja, Polacy mogą się starać o dodatek na to, z którego korzystają. Od 1 grudnia 2022 taką możliwość otrzymali ci, którzy ogrzewają domy energią elektryczną. Według ustawy mogą liczyć na 1000 lub 1500 zł wsparcia. Jak się okazuje, niekoniecznie tyle dostaną.

Dodatek dla niektórych będzie rozczarowaniem – kluczowy jest jeden dokument

Rządowy dodatek na prąd do ogrzewania domów można otrzymać, gdy służy on do tego celu. Zgodnie z ustawą jego wysokość wynosi 1000 lub 1500 zł. Wszystko zależy od jednego czynnika, jakim jest zużycie. I tak ci, którzy zużyli do 5 MWh rocznie dostaną mniejszą kwotę, a ci, którzy przekroczyli 5 MWh, mogą liczyć na 1500 zł. Tyle można uzyskać, ale nie każdy tyle dostanie. Niektórzy mogą czuć się rozczarowani.

Dlaczego? Jak pisze Tokfm, rządowe wsparcie dla ogrzewających domy energią elektryczną może nie opiewać takiej kwoty, jaką mogliby dostać wnioskujący o dodatek. To dlatego, że jego wysokość zależy od rocznego zużycia energii. Tu za podstawę do uzyskania wyższej stawki 1500 zł ma służyć rozliczenie zużycia energii za 2021 rok. Ten jak się okazuje, był szczególny dla Polaków.

dodatek dla domu ciepło węgiel prąd
Pixabay

Rządzący zapomnieli o ważnej grupie Polaków?

Według uzyskanych danych, to w 2021 r oddano do użytku 213 898 obiektów budowlanych. Z czego sporą liczbę stanowią nowe domy. To jak informuje Główny Nadzór Budowlany, jest wyjątkową liczbą, największą od dwóch lat.

Co za tym idzie właściciele nowych domów zużyli niewiele prądu albo nawet wcale. Dopiero w 2022 roku mieli szansę na przekroczenie 5 MWh na ogrzewanie domu energią. Tak może być w latach kolejnych. Powstała w ten sposób luka w prawie.

Jak pisze TokFM, spowodowała, że właściciele nowych nieruchomości z wyższego dodatku nie skorzystają. Mogliby, gdyby dodatek przyznawano w oparciu o faktyczne zapotrzebowanie na energię do ogrzewania domu.

Ustawodawca nie przewidział takiego rozwiązania, co powoduje, że na skutek wyższych cen energii spora grupa Polaków adekwatnego dodatku nie dostanie. Na 1500 zł mogą liczyć ci właściciele domów, którzy w 2021 r już je w pełni eksploatowali.

Ministerstwo w odpowiedzi na zapytania dziennikarzy przypomniało, że nowi mieszkańcy świeżo wybudowanych domów mogą się starać o dodatek na energię do ogrzewania domów. Ten w  wysokości 1000 zł.

NIE PRZEGAP

Rząd ogłasza nowe dopłaty dla Polaków w blokach. Tym razem do wzięcia jest nawet 75 000 zł

Od 3 stycznia wyższe dopłaty na ciepło w polskich domach. Do wzięcia jest już ponad 130 000 zł

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News