Dodatek małżeński. Polacy nie wiedzą, że wystarczy jeden wniosek, by zyskali ponad 1000 zł do budżetu domowego

Dodatek małżeński. Polacy nie wiedzą, że wystarczy jeden wniosek, by zyskali ponad 1000 zł do budżetu domowego

dodatek dla malzenstw JUrban Pixabay

Podaj dalej

W gąszczu przepisów, jakie powstają lub które ulegają nowelizacji, znalazł się już nie jeden dodatek, którym można podreperować domowy budżet. Polacy korzystają z dodatków na dziecko, na paliwa stałe do domu oraz z szeregu dopłat obniżających rachunki za prąd i ogrzewanie. Na fakcie bycia w związku małżeńskim też można zyskać. Zwłaszcza jeśli jedno z małżonków ma mniejszy lub utraciło całkowicie dochód.

Polacy często nie zdają sobie sprawy ile mogą zaoszczędzić

Zarabiający mniej niż 65 000 zł rocznie polscy współmałżonkowie często nie zdają sobie sprawy, że dzięki nim w budżecie domowym może być więcej pieniędzy. Wynika to z nieznajomości przepisów w kraju, do którego licznie wyemigrowali.

Z takiej możliwości korzysta ponad 2 miliony osób, które są w małżeństwach bądź związkach partnerskich, a zamieszkują Wielką Brytanię. Tym, którzy nie zadają sobie sprawy z możliwych oszczędności w chwili, gdy jedno z nich nie pracuje bądź mało zarabia, urzędnicy przypominają.

dodatek dla malzenstw
Freepik

Taki dodatek to nie tylko prezent, ale jednocześnie zasilenie domowego budżetu

Małżeństwa lub osoby pozostające w związku partnerskim mogą liczyć dodatek do budżetu sięgający ponad 1300 zł. To jeśli będą się ubiegać o zasiłek małżeński. Do jego uzyskania kwalifikują się szczególnie pary, w których jeden partner przeszedł na emeryturę lub zrezygnował z pracy z różnych względów. Na przykład, by podjąć się obowiązków opiekuńczych lub jest niezdolny do pracy z powodu długotrwałej choroby.

Zarabiający mniej w związku niż 12 570 GBP rocznie mogą przekazać do 1260 GBP swojej ulgi osobistej partnerowi. Temu o wyższych dochodach. W ten sposób zyskują na podatku, który płacą. Co ważne można się starać o taki zasiłek na wstecz, uwzględniając dowolny rok podatkowy od kwietnia 2018 r.

Chcemy, aby każda uprawniona para mogła skorzystać z ulgi podatkowej na zasiłek małżeński. Pary, których sytuacja uległa zmianie – być może jedno z nich przestało pracować lub podjęło gorzej płatną pracę – mogą nie zdawać sobie sprawy, że mają prawo do roszczeń – powiedziała zastępca dyrektora generalnego HMRC.

Wniosek jest bezpłatny, a taki dodatek to czasem 10% kwoty wolnej od podatku

Wnioskować można bezpłatnie za pomocą strony GOV.UK. Jego akceptacja spowoduje obniżenie kwoty podatku płaconego przez lepiej opłacanego partnera bądź małżonka.
Pary, które mogą się o zasiłek ubiegać muszą spełniać te kryteria:

– są w związku małżeńskim lub w związku partnerskim
– nie płacą podatku dochodowego lub ich dochód jest niższy od ulgi osobistej w wysokości 12 570 GBP
– ich partner płaci podatek dochodowy według podstawowej stawki – ​​ich dochód wynosi od 12 571 GBP do 50 270 GBP.

Maksymalna kwota, jaką można przekazać mężowi, żonie lub partnerowi cywilnemu, zależy od kwoty zasiłku osobistego za dany rok podatkowy. W zależności od roku podatkowego są to kwoty:

2022/23 252 funtów
2021/22 252 funtów
2020/21 250 funtów
2019/20 250 funtów
2018/19 238 funtów

Więcej informacji na temat zasiłku małżeńskiego można znaleźć na stronie GOV.UK

NIE PRZEGAP

Albo kontrola, albo 5000 zł kary. Oto dlaczego sprawdzą nawet grubość ściany w domach Polaków

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News