Dodatek do wymiany samochodu. Jeszcze więcej uprawnionych- do wypłaty nawet 36 000 zł

Dodatek do wymiany samochodu. Jeszcze więcej uprawnionych- do wypłaty nawet 36 000 zł

dodatek na wymianę samochodu

Podaj dalej

Setki tysięcy kierowców może już sięgnąć po nowy dodatek za stary samochód. Takie rozwiązanie wprowadzono z myślą o tych, którzy przez nowe przepisy o emisjach musieliby codziennie dopłacać do jazdy samochodem. Uzyskane pieniądze mogą przeznaczyć na co chcą, ale program stworzono z myślą o tym, by stanowiły rekompensatę, która posłuży do zakupu nowszego samochodu. Teraz w drodze nowelizacji przepisów, takie dofinansowanie zyska więcej osób.

Program burmistrza idzie do poprawki- dodatki dostanie dużo więcej osób

Taki program, który obejmuje dofinansowaniem właścicieli starszych samochodów osobowych, furgonetek, dostawczych busów i motocykli to pomysł burmistrza Londynu. Z takiego dofinansowania mogą zatem skorzystać Polacy zamieszkujący jedną z 32 dzielnic tego miasta.

Program na skutek nacisków społecznych doczekał się zmian, które ogłosił sam burmistrz Sadiq Khan. Lista uprawnionych do dodatku jest obecnie rozszerzona i skorzysta z niej więcej osób posiadających nieekologiczne samochody. W kolejnej grupie beneficjentów znajdą się:

-Londyńczycy otrzymujący zasiłek na dziecko,
-firmy zatrudniające do 50 osób (wcześniej z dodatku mogły skorzystać firmy zatrudniające do 10 osób)
– londyńskie organizacje charytatywne (mogą wymienić do 3 samochodów, wcześniej limit wynosił 1)
– pracownicy opieki.

Burmistrz ogłaszając zmiany w prawie, podkreślił, że zasiłek na dzieci w Londynie pobiera prawie 875 tys. rodzin. To oznacza, że zmiana zasad programu będzie odczuwalna. Do tej pory najliczniejszą grupę kierowców, składających wnioski o taki dodatek stanowili właściciele starszych samochodów dostawczych.

Jakie kwoty można uzyskać?

Podstawowym warunkiem skorzystania z programu dopłat do wymiany samochodów i motocykli jest oczywiście to, by nie spełniały norm emisji ULEZ. Takie, pomimo tego, że sprawne technicznie nie są mile widziane wszędzie tam, gdzie wprowadza się strefy wolne od emisji. Jest ich coraz więcej.

Właściciele takich pojazdów albo muszą wnosić codziennie niemałe opłaty, albo muszą zostawić samochód w domu. Pozostaje więc wymiana samochodu, na którą nie wszystkich stać, albo zmiana środka transportu i wykorzystanie pieniędzy z programu na dowolny cel. Jakiego rzędu to kwoty?

Burmistrz Londynu oferuje uprawnionym do skorzystania z programu dodatek w wysokości:
– 1 000 funtów za motocykl (5 220 zł),
– 2 000 funtów za samochód (10 440,71 zł),
– 5 000 funtów za samochód dostawczy (26 101 zł),
– 7 000 funtów za minibus (36 542 zł).

Ponadto można skorzystać z dopłat w wysokości:

– 5 000 funtów za złomowanie lub modernizację furgonetki, lub pojazdu przystosowanego do wózków inwalidzkich,
– od 7500 funtów do 9500 funtów na wymianę samochodu dostawczego lub minibusa na pojazd w pełni elektryczny.

Większość pojazdów benzynowych poniżej 16 lat i samochodów z silnikiem diesla poniżej 6 lat jest zgodna z wytycznymi ULEZ. Kierowcy mogą z nich korzystać bezpłatnie. Warto wiedzieć, że opłaty dotyczą także turystów chcących wjechać samochodem do wszystkich stref obowiązujących w Wielkiej Brytanii. Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, o czym boleśnie przekonał się kierowca z Francji, płacąc rekordowy mandat w wysokości 25 000 funtów (ok. 130 508 zł).

Co sądzą o dodatku sami Londyńczycy? Sprawdź tutaj. Czytaj także: Dodatek za samochód. Tysiące kierowców już skorzystało -wypłaty od 10 000 do 36 000 zł

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News