Dodatek do pensji w maju. Kto może liczyć na ekstra 2000 zł w portfelu?

Dodatek do pensji w maju. Kto może liczyć na ekstra 2000 zł w portfelu?

dodatek do wyplaty portfel

Podaj dalej

Walka o rekompensaty związane z wysoka inflacją trwa, ale nie wszystkim udaje się wywalczyć dodatek do wynagrodzenia łagodzący jej skutki. Po wielu miesiącach negocjacji udało się to wywalczyć pracownikom kluczowej branży. Zatrudnienie w niej znalazło wielu Polaków. W efekcie w maju na ich kontach pojawią się dodatkowe pieniądze oprócz należnego wynagrodzenia.

Rekompensaty za inflacje w portfelach

Ze względu na wysoką inflację, która dotyka wszystkich w Europie, pracownicy domagają się regulacji wynagrodzeń do poziomu, który pozwoli im na wyrównanie strat z tego powodu. Dodatek jest często wybieraną formą finansowej rekompensaty. Ma charakter jednorazowy lub okresowy. Rosną także płace minimalne Polaków. W tym roku w Polsce najniższa krajowa wzrośnie dwukrotnie, po raz kolejny w lipcu.

Polacy są bardzo poszukiwanymi specjalistami w Europie, jeśli chodzi o branżę budowlaną. W efekcie są nawet podkupywani od polskich pracodawców. W Niemczech jest prawdziwy kryzys zatrudnieniowy w tym sektorze, więc na brak ofert nie narzekają. Pracodawcy z kraju naszych sąsiadów sami często zgłaszają się do nich z ofertami. Co zyskali, decydując się na taką zmianę w zawodowym życiu?

dodatek dla budowlancow
Pixabay/ M Jarmoluk

Dodatek 2000 zł do pensji to nie jedyne co wywalczyły związki zawodowe

W związku z obowiązującym układem zbiorowym w sektorze budowlanym, pracownicy na zachodzie Niemiec wraz z wynagrodzeniem za maj otrzymają dodatek. To efekt bardzo długich negocjacji i porozumienia, którego realizację przewidziano do 31 marca 2024 r.

Pakiet taryfowy przewiduje podwyżki płac dla pracowników w trzech krokach. Od 1 listopada 2021 r. dochody budowlańców zatrudnionych na zachodzie Niemiec wzrosły o 2%, a na wschodzie o 3%. Kolejny krok miał miejsce 1 kwietnia 2022 r. To dalszy wzrost płac – o 2,2% (wschód: 2,8%). W tym roku, od 1 kwietnia płace podwyższono o kolejne 2% (wschód: 2,7%).

Ponadto ustalono jednorazowy dodatek dla pracowników na zachodzie. Po raz pierwszy otrzymali go do wypłaty w wysokości 400 euro 1 kwietnia 2022 r. Teraz trafi do nich po raz kolejny, w wysokości 450 euro.

Osoby chętne do przyuczenia się do zawodu też mogą liczyć na stopniowy wzrost wynagrodzeń. Ponadto mogą liczyć na rekompensaty za długie dojazdy do pracy. Ich wysokość w formie ryczałtu reguluje tzw. dodatek za czas podróży ustalany indywidualnie.

NIE PRZEGAP

Zamiast kolejek po węgiel, będą kolejki po pieniądze. Każdy będzie mógł taki dodatek dostać

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News