Dodatek do emerytury za urlop wychowawczy? Wielu rodziców nie wie, że to blisko 1000 zł ekstra

Dodatek do emerytury za urlop wychowawczy? Wielu rodziców nie wie, że to blisko 1000 zł ekstra

dodatek za urlop wychowawczy

Podaj dalej

Wśród rodziców często są osoby, które pracowały mniej, bo zajmowały się dziećmi, a na dodatek dostają przez to mniejsze świadczenia po przejściu na emeryturę. To najczęściej matki, które przez kilka lat wychowywały dzieci. Dziś rodzice mogą korzystać z nowych specjalnych przywilejów.

Za lata opieki nad dzieckiem dodatek do emerytury

Świadczeniem, o którym nie wszyscy wiedzą jest specjalny dodatek do emerytury, jaki należy się kobietom i matkom, które wychowywały dzieci, nie świadcząc pracy. Taki przywilej pozwala na zaliczenie tego okresu do stażu pracy. To jeśli zdecydowali się na pracę w Niemczech.

Aby w przyszłości zyskać wyższe świadczenie, muszą złożyć tylko odpowiedni wniosek do Niemieckiej Kasy Ubezpieczeń Emerytalnych (Deutsche Rentenversicherung). Taki dodatek to tzw. emerytura rodzicielska. Stanowi nie tylko finansowe wsparcie w jesieni życia, ale także korzyść, bo jak wiadomo, żaden system emerytalny nie będzie działał, jeśli nie będzie kolejnych pokoleń w społeczeństwie.

Wykonywanie jedynie prac związanych z wychowaniem dzieci nie jest rzadkością, tak jak korzystanie z urlopów wychowawczych. W związku z tym powstanie nowych przywilejów wychowawczych pozwala nie martwić się przerwą w zatrudnieniu. Taki dodatek przysługuje nie tylko rodzicom biologicznym.

mama dodatek za urlop wychowawczy
Pixabay

Emerytura rodzicielska także dla przedsiębiorców i wolnych zawodów

Polacy zamieszkujący za granicą powinni także wiedzieć, że oprócz rodziców biologicznych o zaliczenie okresów wychowawczych mogą się starać rodzice adopcyjni, przybrani lub zastępczy.

Ponadto takie świadczenie przysługuje tym osobom, które prowadzą działalność gospodarczą i wykonujące wolny zawód – jeśli nie płacą składek na ubezpieczenie emerytalne. Co w przypadku, gdy oboje rodziców miało przerwę na wychowanie dziecka? Jak informuje portal PolskiObserwator, taki okres wychowywania dziecka zalicza się tylko jednemu z rodziców, ale można go również podzielić.

mama senior dodatek za urlop wychowawczy
Freepik

Ile dziś wyniesie taki dodatek do emerytury?

W związku z tym, że w Niemczech obowiązuje punktowy system naliczania emerytur, to osoby, których dzieci urodziły się przed 1992 r., mogą liczyć na dodatkowe 2,5 punktu do emerytury. W przypadku, gdy dziecko lub dzieci urodziły się później, jest to około 3 punktów.

Jeśli chodzi o kwoty, rodzic, który przebywał na urlopie wychowawczym, może liczyć na dodatek rzędu 85 euro (396 zł) miesięcznie. Gdyby wychowywał dwójkę dzieci to dodatek wynosi odpowiednio: 778 zł (Wschód) lub 796 zł (Zachód) miesięcznie.

Na dzieci urodzone po 1992 r. to dodatek do emerytury wyniesie:

– od 100 lub 103 euro miesięcznie na jedno dziecko
– 201 lub 205 euro na dwoje dzieci.

Te kwoty mogą być jednak niższe. To jeśli rodzic zarabia powyżej średniej, tzn. powyżej pensji brutto wynoszącej 3640 euro miesięcznie (3420 euro na Wschodzie). Na takie świadczenie nie mogą liczyć ci, których zarobki przekraczają pułap składek na ustawowe ubezpieczenie emerytalne. To kwoty 7050 euro miesięcznie na Zachodzie oraz  6750 euro miesięcznie na Wschodzie.

Nie należy także zapominać, że wychowywanie dzieci i praca w Niemczech spotyka się z bonusem w postaci dodatkowych punktów do uprawnień emerytalnych.

NIE PRZEGAP

Dodatek na jeszcze nienarodzone dziecko? Taki już istnieje, kto może go dostać?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News