Dodatek do domu można dostać aż dwa razy. Już w tym miesiącu bez żadnych deklaracji

Dodatek do domu można dostać aż dwa razy. Już w tym miesiącu bez żadnych deklaracji

dodatek dla domu ciepło węgiel

Podaj dalej

Od listopada Polacy mogą się starać o dodatek na paliwa do domu inaczej niż dotychczas. To dlatego, że rządzący wprowadzili zmiany w ustawie o dodatku węglowym. Teraz wniosek na paliwo na opał można złożyć nawet dwa razy.

Dodatek na węgiel do domu można już składać drugi raz

Od ponad dwóch tygodni wszyscy korzystający z węgla na opał mogą się starać o dodatek do domu dwa razy. To dlatego, że nowe zapisy w ustawie mówią, że 3000 zł przysługuje, jeżeli w domu jest jeden piec i kilka rodzin.

To oznacza, że jeśli wcześniej wniosek odrzucono ze względu na zamieszkiwanie pod wspólnym adresem, to teraz można go złożyć drugi raz. Ważnym udogodnieniem jest brak konieczności składania deklaracji CEEB. W związku z tym, dla rodzin zamieszkujących w jednym domu dodatek może wynieść nawet 6000 zł.

dodatek dla domu ciepło węgiel
Pixabay

To ważne zmiany, które pomogą taniej przetrwać zimę

W pierwotnym brzmieniu ustawy o dodatku węglowym pominięto wsparcie dla wszystkich rodzin, jakie zamieszkują pod tym samym adresem. Od listopada obowiązują nowe zasady i na jeden adres można uzyskać kilka dodatków do domu na opał.

Dodatek można dostać dwa lub więcej razy, jeżeli:

– pod jednym adresem zamieszkuje kilka rodzin i każda tworzy odrębne gospodarstwo domowe,
– każda rodzina mieszka w osobnym lokalu,
– rodziny mają osobny piec węglowy, albo jest jeden piec współdzielony przez gospodarstwa domowe,
– głównego źródła ogrzewania gospodarstwa domowego nie zgłoszono/wpisano do CEEB,
– nie złożono wniosku, a dopłata do węgla się należy.

To oznacza, że również ci, których wnioski odrzucono, mogą je złożyć ponownie. Pieniądze przyznają gminni urzędnicy, którzy zgodnie z zapisami ustawy przeprowadzą wywiad środowiskowy. Jeżeli po dokonaniu formalności stwierdzą, że powyższe wymagania spełniono, można liczyć na pozytywną decyzję.

dodatek dla domu ciepło węgiel
Pixabay

Kiedy nie jest możliwe uzyskanie kilku dodatków na jeden adres?

Z odmowną decyzją muszą się liczyć wszyscy, którym w terminie do 30 listopada nie uda się ustalić odrębnego miejsca zamieszkania dla poszczególnych gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem, ale w odrębnych lokalach.

Zapis w znowelizowanej ustawie z dnia 27 października 2022 r. Art. 2 ust. 2d mówi jednak o możliwości wykonania wywiadu środowiskowego:

„Gospodarstwu domowemu, które zajmuje lokal, dla którego nie było możliwe ustalenie odrębnego adresu, wójt, burmistrz albo prezydent miasta przyznaje dodatek węglowy w drodze decyzji administracyjnej, jeżeli w wyniku przeprowadzenia wywiadu środowiskowego organ ten ustalił:
-zamieszkiwanie pod jednym adresem w odrębnych lokalach kilku gospodarstw domowych oraz wykorzystywanie przez te gospodarstwa oddzielnego lub współdzielonego źródła ogrzewania.”

Posiadanie deklaracji CEEB nie jest koniecznością, jeśli urzędnicy zechcą przeprowadzić wywiad środowiskowy. Nie jest to już wymogiem, jaki pozwala na wypłatę 3000 zł, co potwierdza zapis ustawowy brzmiący następująco:

„Wójt, burmistrz albo prezydent miasta… dokona wpisu źródła ciepła do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB), jeżeli źródło nie było wcześniej zgłoszone do tej ewidencji, bez konieczności składania odpowiedniej deklaracji”.

NIE PRZEGAP

Olbrzymie kary za alternatywę dla drogiego węgla. Kupiło ją wielu Polaków

Polacy w tysiącach ruszyli po nowe dopłaty. Niektórzy nadal nie wiedzą, że mogą dostać nawet 79 000 zł dla domu i garażu

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News