Do 72 000 zł kary za jeden dokument. Kierowcy o tym nie wiedzą, a mają taki obowiązek

Kierowcy zyskali nowy obowiązek, ale nie wszyscy o tym wiedzą. To zwłaszcza jeśli w tym roku nie kupowali samochodu. Na dokonanie formalności mają tylko kilkanaście dni. Jeśli nie dostarczą dokumentu na czas do urzędu, to muszą się liczyć z karą. Nawet pięciocyfrową.

dokumenty niezbedne dla kierowcy
Podaj dalej

Kierowcy, którzy przegapili zmianę przepisów powinni o tym wiedzieć

Zakup samochodu to dla kierowcy szereg zobowiązań. Ci, którzy się na to zdecydują i skorzystają z umowy cywilnoprawnej, zyskują automatycznie nowy obowiązek. Przepisy mówią jasno, że w takim wypadku muszą przedstawić urzędnikom kluczowy dokument.

Konkretnie jest to deklaracja PCC-3 i mają na to określony termin. Za niedopełnienie tego obowiązku od 1 stycznia br. kierowcy może grozić kara. Nie jest mała, bo może wynieść blisko 70 000 zł. Co to za dokument i z czym się wiąże obowiązek jego złożenia?

dokumenty niezbedne dla kierowcy
PIXABAY

Druk PCC-3 dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych

Kierowcy, którzy kupią samochód, zawierając umowę cywilnoprawną, muszą wypełnić druk PCC-3 i udać się z nim do urzędu skarbowego. Pracownicy tej instytucji na jego podstawie wyliczą wartość 2% podatku, przewidzianego dla czynności cywilnoprawnych. W dalszej kolejności osoba nabywająca samochód na podstawie umowy kupna- sprzedaży musi go opłacić. To za każdy samochód, który kosztuje więcej niż 1000 zł.

Wraz z początkiem roku 2023 termin na złożenie takiego dokumentu to 14 dni. Kierowcy, którzy się spóźnią, muszą się liczyć z karą od urzędu. Zapominalscy zapłacą od 1/10 do nawet 20-krotności obowiązującej płacy minimalnej. Ta wynosi obecnie 3600 zł brutto. W rezultacie należy się liczyć z wydatkiem od 360 do aż 72 000 zł.

Warto zatem pilnować terminów, zwłaszcza że pracownicy urzędów skarbowych nie mają obowiązku informować o nich kierowców nabywających samochód.

Czy są wyjątkowe sytuacje, gdy kierowcy deklaracji PCC-3 nie muszą składać?

Takiej deklaracji nie trzeba wypełniać i opłacać np. jeżeli przynajmniej jedna ze stron umowy z tytułu dokonania tej czynności jest zwolniona z VAT. Czyli, gdy dokonuje się zakupu samochodu na fakturę. Tak też będzie w przypadku samochodu wartego mniej niż 1000 zł lub, gdy kierowca kupił auto nowe, z salonu. Przepisy zwolniły z takiego obowiązku także osoby niepełnosprawne. To jeśli samochód kupiły dla siebie i posiadają orzeczenia o:

– znacznym albo umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (niezależnie od schorzenia),
– lekkim stopniu niepełnosprawności w związku ze schorzeniami narządów ruchu.

Czytaj także: Dacia zaskoczy kierowców tym nowym silnikiem. Będzie go oferować już w 2025 roku

Przeczytaj również