Czy wiesz, jak prawidłowo przechowywać zmienione opony? Wielu kierowców robi to źle

Czy wiesz, jak prawidłowo przechowywać zmienione opony? Wielu kierowców robi to źle

jak przechowywać opony

Podaj dalej

Po sezonowej wymianie opon wielu kierowców stoi przed dylematem, gdzie i jak przechować opony na kolejny sezon. Przydatny będzie tu niewielki poradnik opracowany przez specjalistów z branży ogumienia. Jak wiadomo, prawidłowe przechowywanie opon, pozwala utrzymać je doskonałym stanie przez lata użytkowania.

W jakich warunkach najlepiej przechowywać opony?

Zarówno letnie, jak i zimowe opony wymagają optymalnych warunków przechowywania. W związku z tym takie miejsce powinno spełniać kilka ważnych parametrów :

  1. posiadać stałą, umiarkowaną temperaturę od -5 do +25 st. C,
  2. wilgotność powietrza powinna dochodzić maksymalnie do 70%,
  3. nie powinno znajdować się w pobliżu wszelkich źródeł ciepła, np. grzejników czy pieców,
  4. nie powinno być na zewnątrz, bo wystawienie na działanie promieni słonecznych przyspiesza starzenie się gumy,
  5. musi znajdować się z dala od chemikaliów: rozpuszczalników, produktów ropopochodnych i urządzeń generujących ozon (np. transformatorów).
umyj brudne opony przed składowaniemjpg
www.freepik.com

Zanim odłożysz zimowe opony musisz je odpowiednio przygotować

Zanim opony trafią na przechowanie w oczekiwaniu na kolejny sezon, potrzebna jest ich konserwacja. Oto co powinieneś zrobić :

  1. dokładnie oczyszczenie,
  2. sprawdzić stan ogólny,
  3. zabezpieczyć specjalnym preparatem,
  4. dokładnie wysuszyć

Takie czynności mają na celu pozbycia się chemikaliów, z jakimi mają do czynienia opony podczas użytkowania, a które osadziły się na gumie.
W tym celu do mycia opon najlepszy będzie szampon samochodowy, gąbka i szczotka do opon. Oczyszczone opony ujawnią ewentualne uszkodzenia, dlatego warto je dokładnie obejrzeć, a przy okazji pozbyć się kamyków, których nie brakuje pomiędzy klockami bieżnika.

Czyste ogumienie warto zabezpieczyć specjalnym preparatem, które przedłuży ich żywotność i uchroni przed działającymi na nie szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Zanim użyjesz któregokolwiek z dostępnych kosmetyków, koniecznie przeczytaj instrukcję użycia. Po konserwacji opon koniecznie dobrze je wysusz albo pozostaw do wyschnięcia, tak aby nie były wilgotne, zanim trafią do miejsca składowania.

jak przechowywać opony
ww.freepik.com

Czy worki to dobry sposób na przechowywanie opon?

Jeżeli chcesz użyć często polecanych worków na opony, musisz wiedzieć, że fakt, iż izolują ogumienie, od wszelkich czynników zewnętrznych ma jedną wadę.

Woda osadzona na niedoschniętym ogumieniu owiniętym folią może spowodować pojawienie się bąbli po jego wewnętrznej stronie. Jeśli zdecydujesz się na worki, to może lepiej rozważyć tekstylną wersją, która czasami posiada rączkę ułatwiającą przenoszenie opon.

Nieprawidłowa konserwacja opon na zimę i lato może mieć niekorzystne skutki.

opony a zuzycie paliwa stock photo

Opony oponami, a co z felgami?

Kierowcy, którzy przechowują kompletne koła wraz z ogumieniem, muszą zadbać o konserwację felg. Te wykonane z aluminium wymagają szczególnej troski, zwłaszcza gdy często trafiają na myjnie automatyczne.

W zakamarkach felg zwykle gromadzi się brud, pył hamulcowy inne trudne do usunięcia zanieczyszczenia. Aby zabezpieczyć kompletne koła z aluminiowymi felgami przed zniszczeniem i jednocześnie zadbać o ich świetny wygląd pamiętaj, aby:

-oczyścić je z zabrudzeń,
-użyć preparatów konserwujących,
-wypolerować lub użyć wosku w płynie.

Tylko zadbane felgi będą nam służyły latami, dlatego do mycia najlepiej użyć specjalistycznych preparatów. W ich składzie zawarto środki, które skutecznie usuną uporczywe zanieczyszczenia, a przy okazji nie zniszczą powierzchni felgi.

Do nakładanie preparatu najlepiej użyć pędzelka, tak by trafił do każdego skrawka i zakamarka powierzchni alufelgi. Preparat należy pozostawić na feldze kilka minut, a następnie spłukać. W przypadku niezadowalającego efektu warto tę czynność powtórzyć. Niektóre zabrudzenia mogą wymagać np. użycia pasty lekko ściernej lub innych specjalnych środków pomocnych w usuwaniu asfaltu. Po umyciu felg warto skorzystać ze specjalnego środka zapobiegającego przywieraniu brudu, który jednocześnie nabłyszczy powierzchnię.

Felgi stalowe nie wymagają tak pieczołowitej pielęgnacji, jak te wykonane z aluminium. Wymagają dokładnego umycia z użyciem szamponu samochodowego, preparatu do felg i szczotki lub gąbki do mycia.

Pamiętaj! Brudne i wilgotne stalówki mogą zardzewieć nawet podczas przechowywania.

www.freepik.com

W jaki sposób przechowywać ogumienie?

Pomieszczenie do przechowywania opon należy od czasu do czasu wietrzyć, ale temperatura wewnątrz nie powinna przekraczać zalecanego zakresu. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek na temat sposobu przechowywania samych opon i kompletnych kół, opracowane przez specjalistów z Oponeo. Pamiętaj, że czasami lepiej powierzyć to zadanie specjalistom, którzy za opłatą pozwolą ci cieszyć się dłużej w pełni sprawnym i zadbanym ogumieniem do samochodu.

Przechowywanie opon z felgami:

• kompletne koła ułóż w stos – jedno na drugim. Na podłożu rozłóż kawałek tektury lub płyty pilśniowej, aby zabezpieczyć ułożoną najniżej oponę przed otarciem o nie zawsze gładkie i czyste podłoże. Poszczególne koła ułożone na stosie także możesz oddzielić tekturowymi przekładkami,
• opony z felgami możesz również powiesić na specjalnych hakach lub stojakach, które za niewielkie pieniądze kupisz na aukcjach internetowych lub w hipermarketach,
• całych kół nie powinno się przechowywać w pozycji pionowej (obok siebie), ponieważ opona może się wówczas odkształcić pod wpływem ciężaru obręczy,

Przechowywanie opon bez felg:

• opony bez felg ustaw pionowo na bieżniku i co najmniej raz na miesiąc zmieniaj ich położenie (obróć je o 90 stopni). Dobrym rozwiązaniem będzie też umieszczenie kompletu na stojaku. W ten sposób znajdzie się on kilka centymetrów nad ziemią.
• samego ogumienia nie wolno wieszać na hakach – doprowadzi to do jego deformacji i sprawi, że nie będzie się nadawało do użytkowania,
• ciśnienie w przechowywanych oponach powinno być takie samo jak w trakcie ich eksploatacji.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News