Czy Polacy ruszą kupować grille ogrodowe? Tak powinni się przygotować na wypadek blackoutu

Czy Polacy ruszą kupować grille ogrodowe? Tak powinni się przygotować na wypadek blackoutu

grill ogrodowy na czas blackoutu

Podaj dalej

W Polsce coraz częściej słychać o możliwości wystąpienia blackoutu, czyli braku dostaw prądu, co dodatkowo podsyca fakt, że najbardziej nowoczesna elektrociepłownia w kraju doczekała się awarii nowego bloku węglowego. Rządzący z jednej strony przekonują, że blackoutu nie będzie, a z drugiej strony radzą jak się przygotować na dłuższe braki dostaw prądu.

Grille ogrodowe, latarki i radia na baterie- to wszystko może się przydać

Co prawda blackoutu nikt nie przewiduje, ale aby straszeniu stało się zadość, z części poradnika Rządowego Centrum Bezpieczeństwa możemy się dowiedzieć, jak się na tę ewentualność zabezpieczyć.

Rządowi eksperci radzą, jak wszelki wypadek nieprzewidzianych zdarzeń zapewnić sobie alternatywne zasilanie. Najlepszym rozwiązaniem jest agregat prądotwórczy i rezerwa paliwa przewidziana na jego pracę. Wiadomo, że ze względu na miejsce zamieszkania nie każdy może go mieć i z niego skorzystać.

W przypadku ewakuacji niezwykle przydatny będzie naładowany powerbank oraz ładowarka samochodowa – dowiadujemy się z poradnika RCB.
Warto zadbać o to by na liście potrzebnych rzeczy znalazła się latarka z zapasowymi bateriami, świece, zapałki lub zapalniczka. W związku z tym, że brak prądu ograniczy nam możliwość robienia zakupów dobrze mieć zapas gotówki i jedzenia, które nie wymaga przechowywania w lodówce.

RCB radzi też, żeby mieć grilla ogrodowego, który pomoże przygotować posiłki.

 brak prądu przygotowania do blackoutu
fot. pixabay

Blackoutu nie będzie? Są sytuacje, gdy ciężko to przewidzieć

Plotki o brakach zapasów węgla dla elektrociepłowni i awaria bloku elektrociepłowni Jaworzno to sytuacje, w jakich ciężko przewidzieć, czy do blackoutu dojdzie, czy nie.

Stanowczo stwierdzam, że nie ma żadnego zagrożenia blackoutem. Polski system energetyczny działa stabilnie, a pojawiające się doniesienia niepotrzebnie wywołują niepokoje, szczególnie w sytuacji wojny na Ukrainie – mówił kilka dni temu Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Energetycznej, cytowany przez krosno112.

Ponadto dodał, że elektrownie koncernu mają zapasy węgla, a podpisane kontrakty są wystarczające, by zachować ciągłość dostaw.
Nie ustają jednak głosy, że warto się przygotować przynajmniej na dłuższe przerwy w dostawie prądu. Ekstremalną sytuacją jest blackout – czyli nagła niezapowiedziana przerwa w dostawie prądu. Ta niesie za sobą poważne skutki, bo oznacza, że nie tylko, że nie będzie działać lodówka. Nie będą działać także bankomaty, sygnalizacje świetlne, pociągi, samoloty, a w sklepie nie zrobimy zakupów.

Takie sytuacje generują za każdym razem, chociażby żywioły w postaci nawałnic czy śnieżyc. Największy blackout miał miejsce 8 kwietnia 2008 r. w Szczecinie. Tam z powodu awarii sieci przesyłowej, prądu w mieście i okolicach nie było przez ok. 15 godz. Obecnie nic nie wskazuje, by zabrakło nam prądu w gniazdkach w skali większej, niż lokalnie, gdy dojdzie do nieprzewidzianych awarii.

Pesymistycznych nastrojów niestety nie studzi awaria jednego z bloków elektrowni w Jaworznie, czy pożar w drugim jej bloku. Blok o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno to najnowocześniejsza jednostka tego typu w polskim systemie energetycznym. Tym samym ważny element na polskim rynku mocy.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News