Czy kierowca może bezkarnie pomijać biegi w manualnej skrzyni biegów? Mechanik ujawnia jaka jest prawda [WIDEO]

Czy kierowca może bezkarnie pomijać biegi w manualnej skrzyni biegów? Mechanik ujawnia jaka jest prawda [WIDEO]

manualna skrzynai biegów pixabay

Podaj dalej

Zdecydowana większość samochodów w Polsce posiada manualne skrzynie biegów. Niby każdy polski kierowca umie się nimi posługiwać, ale wiele osób stosuje metody, które w efekcie prowadzą do szybszego zużycia sprzęgła i samej przekładni.

Czy kierowca może bezkarnie pomijać biegi?

Na to pytanie odpowiedział kierowcom znany polski mechanik. Jak się okazuje wbrew pozorom awarie spowodowane nieumiejętnym korzystaniem ze skrzyni biegów, są kosztowne. Dlatego warto zapoznać się z konsekwencjami pomijania biegów podczas jazdy samochodem.

Jeśli kierowca chce przerzucać biegi z 1 na 3, czy z 2 na 6 w momencie kiedy puszcza sprzęgło, znacząco spadnie prędkość obrotowa. Co dzieje się ze sprzęgłem kiedy kierowca jedzie z prędkością 60 km na 2 biegu i wbija nagle 5 bieg? znaczący spadek obrotów w sytuacji gdy silnik będzie zamulony a dodamy gazu, znacznie obciąży układ przeniesienia napędu. W rezultacie taka sytuacja może doprowadzić do sytuacji gdy sprzęgło się spali.

kierowca manualna skrzynia biegów

W samochodach z silnikiem diesla, na przykład 1,9 TDI, zmiana biegu przy prędkości 60 km/h na 6 i dodanie gazu, skutkuje tym, że samochód wpada w rezonans. Takie drganie nadwozia to nic innego jak objaw obciążenia układu korbowo-tłokowego. W samochodzie wyposażonym w zamachowe koło dwumasowe to sprawdzony przepis na kosztowne problemy.

Ruszanie z drugiego biegu w sytuacji gdy na drogach jest ślisko, bądź panuje gołoledź jest dopuszczalne. Nie należy jednak zapominać, że w przypadku manualnej obsługi skrzyni dsg, ruszanie z 2 biegu powoduje, że wyciera się tarcza sprzęgła.

Pomijanie zmiany biegów w dół

Sportowa jazda w zakrętach i wrzucanie niższych biegów powoduje stawianie oporu czyli skuteczność hamowania jest wyższa. Co się stanie w momencie kiedy kierowca porusza się po śliskiej nawierzchni?

Jazda na 4 biegu i gwałtowna zmiana na 2 wraz z gwałtownym puszczeniem sprzęgła, bardzo podniesie obroty sinika. W rezultacie koła się zablokują a to bardzo niebezpieczna sytuacja.
Ponadto w sytuacji gdy silnik dostanie 12 tys. obrotów zamiast 8, zawory silnika nie nadążą otwierać się i zamykać. To w perspektywie oznacza kapitalny remont silnika.

Czy zatem istnieje jakakolwiek sytuacja, w której kierowca może bezkarnie pomijać biegi? Odpowiedź znajdziesz w poniższym wideo.

Przeczytaj również