Czy będą kartki na węgiel? Jest kilka pomysłów na obniżenie cen na niezbędny Polakom surowiec

Czy będą kartki na węgiel? Jest kilka pomysłów na obniżenie cen na niezbędny Polakom surowiec

Węgiel w nizszych cenach rekompensata

Podaj dalej

Zapotrzebowanie na węgiel w Polsce jest obecnie większe niż jego ilość. Deficyt coraz bardziej doskwiera i spędza sen z powiek Polaków. Na szczęście można go zlikwidować i obniżyć dzisiejsze ceny na składach. Dziś mało która rodzina w Polsce może wyłożyć zawrotną kwotę kilkunastu tysięcy złotych na samo ogrzewanie zimą.

Węgiel na kartki czy inne narzędzia?

Likwidacja kopalń w Polsce na rzecz tańszego importu spowodowała, że węgiel w dobie embargo na zakup surowca z Rosji stał się poszukiwanym produktem. Polacy wcześniej niż zwykle ruszyli na zakupy eko groszku i węgla na nadchodzący okres zimowy.

To spowodowało deficyt surowca i skok cenowy o 200 lub 300% w stosunku do ceny producenta. Czy za likwidację kopalń przyjdzie nam płacić kartkami na węgiel? Według Jerzego Markowskiego, byłego wiceministra gospodarki da się to zrobić inaczej.

Dziś trudno kupić węgiel na składach, nawet jeśli jego cena jest nawet trzykrotnie wyższa od ceny oferowanej w e-sklepie PGG. Dlatego konieczna jest zarówno zmiana organizacji dostaw , jak i obniżenie marży sprzedających. Trzecim sposobem na obniżenie cen według Markowskiego cytowanego przez wnp.pl jest obniżka VAT.

wzrost ceny węgiel
fot. pixabay

Węgla w Polsce nie zabraknie

Jak pisaliśmy, zwiększenie produkcji węgla w Polsce jest możliwe, ale nie wystarczy to na zaspokojenie potrzeb. Uruchomienie kolejnych inwestycji wymaga koncesji, a procedury w tej kwestii to żmudny proces, który wymaga wiele czasu. Dlatego rząd po nałożeniu embargo na import surowca z Rosji podjął działania. Węgiel płynie do Polski importowany na statkach z pięciu różnych kierunków, o czym informowała na Twitterze Anna Moskwa.

Czy ceny po uzupełnieniu deficytu spadną? Sposobów na obniżenie cen jest kilka. Oprócz tych, omawianych przez byłego wiceministra gospodarki, na horyzoncie pojawiła się perspektywa dopłat do węgla.

– Wprowadzimy w najbliższych dniach rozwiązanie ustawowe, które będzie kompensowało tym podmiotom, które zdecydują się na sprzedaż po cenie akceptowalnej na dzisiaj. To jest ta cena, którą oferuje Polska Grupa Górnicza, cena najniższa na rynku. Jeżeli te podmioty zdecydują się dostępne zasoby przekazać do odbiorców indywidualnych, zapewnimy im kompensatę – powiedziała Moskwa podczas konferencji prasowej.

Gdyby rządzący zdecydowali się sięgnąć po rekompensaty dla kupujących, to budżet państwa nadal ponosiłby finansowe skutki likwidacji kopalń i jednocześnie dopłacał, do jego zbytu. To byłaby sytuacja patologiczna – ocenia Markowski w publikacji wnp.pl.

Wygląda na to, że kartek na węgiel nie będzie, a skupy i tak zarobią na pośrednictwie. Nie ulega kwestii, że zmiany wymaga organizacja samej sprzedaży węgla i eko groszku. W tej kwestii PGG chce podjąć działania i oferować klientom surowiec z własnych franczyzowych sklepów.

Węgiel w nowej niższej cenie i według nowych zasad. Koniec z wysokimi marżami pośredników

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News