Czeski ekogroszek, czy polski, a węgiel od kopalni. Gdzie Polacy kupią surowce do ogrzewania najtaniej?

Czeski ekogroszek, czy polski, a węgiel od kopalni. Gdzie Polacy kupią surowce do ogrzewania najtaniej?

węgiel gdzie najtaniej

Podaj dalej

Ceny pozwalają zakupić węgiel znacznie taniej, niż dotychczas. Część Polaków zaopatrzyła się w gminach, które oferowały go w ramach ustawy o preferencyjnym zakupie. Dotychczas łagodna zima pozwoliła mniej wydawać, ale co z zapasami na przyszły sezon?

Ekogroszek z Czech, czy z polskiego sklepu – czyli co, gdzie i ile teraz kosztuje

Jeszcze niedawno Polacy zmuszeni byli zamawiać węgiel z Czech, by nie zrujnować portfeli i zapewnić sobie ciepło w domach. W Polsce ciężko go było dostać. W kolejkach stano godzinami do kopalń, aż tematem zainteresowały się zagraniczne media. Gdzie dziś można kupić węgiel i za ile?

Ekogroszek jeszcze niedawno był wcale nie dostępny do zakupu w popularnym ze względu na cenę i jakość sklepie PGG. Do oferty powrócił pod koniec zeszłego roku. Można go sobie kupić w cenie 1770 zł za tonę. Podobnie jak dotychczas trzeba jednak korzystać z sesji zakupowych i wykazać się cierpliwością.

Jeśli chodzi o ceny, to nie warto liczyć na obniżki, raczej trzeba się spieszyć z zakupem. Istnieje bowiem realna szansa na to, że na zakup węgla trzeba będzie wydać więcej niż obecnie. Trzeba pamiętać, że za ekogroszek płaciło się taniej, bo 1425 zł/t, dopóki nie podrożał. PGG tłumaczyło ten fakt koniecznością inwestycji, ale w grę wchodziły również podwyżki, jaki otrzymali górnicy.

W Tauronie za ekogroszek płaci się od 1600 zł do 2000zł za tonę. Tyle kosztują surowce dobrej jakości z wysoką wartością opałową (26 i 25 MJ/kg), Można go kupić przez internet we wtorki i czwartki, w ograniczonej ilości. Do 2 palet z dostawą kurierem i do 4 palet odbiorem osobistym od godz. 17:00 do wyczerpania zapasu.

Ekogroszek jest dostępny w Czechach. To produkt z węgla brunatnego o dużej wilgotności, ale za 1400 zł/t. Miały węglowe dostępne są za 850 zł. Jak można i gdzie kupić dobrej jakości węgiel?

wegiel ekogroszek węglokoks

Węgiel najtaniej w JSW

Gdyby chcieć dziś kupić węgiel najtaniej, to pod tym względem wygrywa oferta JSW, która uwzględnia wydatki na akcyzę i VAT. Dostępny w ofercie orzech to wydatek 1516 zł. Nieco drożej jest w Tauronie.

Węgiel kosztuje tam od 1849 zł do 1899 zł za tonę. Workowany ekogroszek to wydatek 1999 zł, zakupiony luzem pozwoli zaoszczędzić 100 zł na tonie. Oferta Węglokoksu to węgiel luzem za 1968 zł i workowany za 2214 zł. Przy czym są to ceny nieuwzględniające akcyzy.

Tańszy węgiel można kupić także na platformach zakupowych. Przypominamy jednak, by wzmocnić czujność. Niska cena to nie zawsze dobra oferta. Czasami to zwykłe oszustwo.

NIE PRZEGAP

Tani węgiel dłużej niż do 30 kwietnia? Rząd zapowiada ważne zmiany

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News