Co najmniej 700 zł dodatku na konto już w maju. Polacy są nim zachwyceni - wydadzą go, na co chcą i warunek jest tylko jeden

Co najmniej 700 zł dodatku na konto już w maju. Polacy są nim zachwyceni - wydadzą go, na co chcą i warunek jest tylko jeden

wyplaty dodatku na urlop w maju

Podaj dalej

Zbliżająca się majówka, a po niej sezon urlopowy sprzyjają wydatkom, co oznacza, że perspektywa otrzymania dodatku do wypłaty byłaby mile widziana. Na dodatkowy bonus wiele osób może liczyć już w maju. Kwoty nie są małe, więc oczekuje się go z niecierpliwością.

Dodatek w sam raz na wakacje wyniesie co najmniej 700 złotych

Praca na etacie to nie tylko pensja, ale także możliwość otrzymania różnego rodzaju dodatku w postaci premii i bonusów. Zaletą świadczenia pracy Polaków poza granicami kraju jest nie tylko fakt wyższej pensji, ale też wypłacany milionom pracowników dodatek urlopowy.

Polacy pracujący w Niemczech otrzymają Urlaubsgeld w maju, a że wynosi średnio kilkaset euro, to jest to spora dopłata w sam raz przed wakacjami. Taki dodatek do wynagrodzenia rok temu otrzymał co drugi pracownik zatrudniony w Niemczech. Na jego wysokość ma wpływ branża i wielkość firmy, w jakiej się pracuje. Według danych Instytutu Nauk Ekonomicznych i Społecznych (WSI), rok temu były to kwoty od 150 do aż 2258 euro. Podobnie będzie również w tym roku.

To dlatego, że wysokość dodatku urlopowego oblicza się zazwyczaj według kwoty średniego wynagrodzenia z ostatnich 3 miesięcy (bez nadgodzin) i dzieli przez 65 (5 dni pracy x 13 tygodni). Następnie otrzymany wynik mnoży się przez liczbę dni urlopu.

wyplaty dodatku na urlop w maju
Pixabay

Jakie kryteria trzeba spełniać, by móc z dodatku skorzystać?

Wystarczy świadczyć pracę dla niemieckiego pracodawcy. Trzeba jednak wiedzieć, że nie wszystkie firmy mają obowiązek wypłaty dodatku urlopowego. Tak jest w przypadku tych, które posiadają zbiorowe kontrakty pracy lub umowy zakładowe zawarte w porozumieniu ze związkami zawodowymi. Ponadto na dodatkowe pieniądze na urlop mogą liczyć wszyscy, którzy mają informację o Urlaubsgeld w umowie o pracę.

Według informacji portalu Polski Obserwator na wypłatę dodatku najczęściej decydują się duże firmy (76%) i firmy z branży przemysłowej (78%). W sektorze firm świadczących usługi jest to jedynie 41%. To oznacza, że o wypłacie dodatku decyduje dobra wola pracodawcy. Kiedy można się spodziewać dodatku na konto?

Terminy wypłat nie są odgórnie określone. Ze względu na to, że jest to dodatek urlopowy, to wypłaca się go zazwyczaj na przełomie maja i czerwca. Mniejsze firmy robią to zwykle przed tym, jak pracownik pójdzie na zdeklarowany urlop.

Najmniej dostają pracownicy zatrudnieni w branży hotelarskiej i gastronomicznej. Najwięcej dostają pracownicy zatrudnieni m.in. w branży samochodowej, pracownicy sektora obróbki drewna i tworzyw sztucznych, przemysłu metalowego, papierniczego czy branży ubezpieczeniowej.

NIE PRZEGAP

Nowe dopłaty dla Polaków jeszcze w kwietniu. Blisko 60 000 zł bez konieczności zwrotu

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News