Ceny paliwa osiągają nowy szalony poziom. W niektórych miejscach litr diesla kosztuje rekordowe 9,20 zł!

Ceny paliwa osiągają nowy szalony poziom. W niektórych miejscach litr diesla kosztuje rekordowe 9,20 zł!

kierowcy maja dosc wysokich cen paliwa jpg

Podaj dalej

Ceny paliwa są szokująco wysokie, a nie zanosi się na to, by miały wyhamować. Podczas gdy kierowcy w Polsce wciąż mogą liczyć na niższe podatki, o tyle skala podwyżek na świecie, nie wróży nic dobrego. Obniżka podatków nie będzie trwać wiecznie, a wtedy portfele polskich kierowców znacznie schudną.

Takich cen paliwa jeszcze nie było, diesel bije rekordy wszechczasów

Paliwa na polskich stacjach codziennie niemiło zaskakują kierowców, ale na pocieszenie informujemy, że wciąż płacimy znacznie mniej, niż inni w Europie. Ceny benzyny i oleju napędowego w Wielkiej Brytanii, są szokująco wysokie, a kierowcy tracą na tankowanie ogromne kwoty.
Olej napędowy codziennie bije nowe rekordy w dystrybutorach, osiągając najwyższy w historii poziom. Ceny benzyny ustanowiły rekordowo wysoki poziom w Wielkiej Brytanii, podczas gdy olej napędowy bije rekordy każdego dnia.

Średnia cena benzyny w dystrybutorach w Wielkiej Brytanii ustanowiła wczoraj nowy rekord, osiągając 9,20 zł/l (167,64 pensów). Ostatni raz kosztowała tyle w marcu tego roku. Wówczas rządzący postanowili wprowadzić obniżkę cen paliw o 27 gr/l (5 pensów). Ceny paliwa spadły wówczas do 8,89 zł/l 14 kwietnia, po czym ponownie zaczęły rosnąć. Diesel osiągnął wczoraj rekordową cenę 9,93 zł/l.

wysokie ceny paliwa
AdobeStock

Czy polscy kierowcy też muszą się liczyć z falą podwyżek na stacjach?

Dla porównania, w ubiegłym roku benzyna w Wielkiej Brytanii kosztowała średnio 7,04 zł/l (128,38 funtów), a olej napędowy 7,18 zł/l (130,80 pensów). Co oznacza, że koszt napełnienia 55-litrowego zbiornika wzrósł o 118 zł w przypadku benzyny i 150 zł w przypadku diesla. Gdyby nie wprowadzono obniżki w marcu, różnice byłyby znacznie większe.

W Polsce obniżka podatku na paliwa pozwala kierowcom tankować znacznie taniej, ale pomimo tego faktu ceny paliwa pną się w górę. Benzyna osiągnęła dramatyczny poziom i przebiła barierę 7 zł. Wystarczył zaledwie tydzień, by średnia ogólnopolska cena Pb95 wzrosła aż o 36 groszy na litrze.

Podczas gdy Brytyjczycy spodziewają się „apokaliptycznego” wzrostu kosztów utrzymania, Polscy kierowcy są w „benzynowym szoku”. Dziś tankujący „95” musieli wydać średnio 7,23 zł/l, co stanowi nowy historyczny rekord.

Diesel nieco staniał dzięki obniżkom cen na świecie i w krajowym hurcie. Olej napędowy kosztuje dziś w Polsce przeciętnie 7,25 zł/l, co oznacza, że kierowcy płacą mniej o ok. 14 groszy. Ci, którzy posiadają samochody zasilane gazem LPG, zaoszczędzili jedynie 2 grosze w stosunku do ubiegłego tygodnia. Jak podaje e-petrol aktualna cena wynosi obecnie 3,67 zł/l.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News