Bezpieczeństwo jest priorytetem. Za taką jazdę na suwak możesz dostać mandat

Bezpieczeństwo jest priorytetem. Za taką jazdę na suwak możesz dostać mandat

jazda na suwak a mandat

Podaj dalej

Jazda na suwak przestała być zwykłą uprzejmością i od 2019 roku jest obowiązkiem wszystkich kierowców, za  który można dostać mandat. Zasady stosowania tego rozwiązania regulują przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym. Jak jest w praktyce? Polscy kierowcy popełniają liczne błędy.

Dobry suwak nie jest zły

Dzięki jeździe na zamek błyskawiczny znacznie szybciej można upłynnić ruch i rozładować drogowy zator. To przekłada się na bezpieczeństwo na drogach i szybkie likwidowanie utrudnień.

To rozwiązanie jest w interesie wszystkich kierowców korzystających z dróg ale jak się okazuje wciąż wielu z nich nie wie jak prawidłowo się zachować. W związku z tym przypominamy.

Jazdę na suwak należy stosować w przypadku gdy kończy się jeden lub więcej pasów ruchu i tylko w sytuacji dużego natężenia ruchu oraz zatorów drogowych, potocznie zwanych korkami.

W tym celu kierowca :

  1.  powinien wykorzystać całą długość pasa, który się kończy i jechać nim do samego końca,
  2. utrzymać prędkość zbliżoną do pojazdu poruszającego się na pasie obok,
  3. bezwzględnie wcześniej zasygnalizować kierunkowskazem innym, że zamierza zmienić pas ruchu,
  4. jadąc pasem, który ma kontynuację, ma obowiązek wpuścić samochód jadący obok na kończącym się pasie ruchu.
  5. w razie gdyby doszło do nietypowej sytuacji z trzema pasami ruchu, gdy kierowca jadący środkowym musi wpuścić auta z obu skrajnych pasów, najpierw przepuszcza samochód z prawego pasa a następnie lewego.

jazda na suwak

Tych błędów unikaj, bo możesz dostać spory mandat

Podstawowym błędem polskich kierowców jest głęboko zakorzeniona chęć blokowania pasa ruchu tak, by inni kierowcy nie mogli przejechać do końca pasa, na którym nie ma możliwości dalszej jazdy.

Takie zachowania prowadzą do utrudnień i stwarzają zagrożenie. Niewielu kierowców wie, że są karalne. Taryfikator mandatów przewiduje przypadek, w którym prowadzący utrudnia ruch lub uniemożliwia wjazd innym pojazdom. Gdy dojdzie do takiego wykroczenia policja ma prawo wręczyć kierowcy mandat karny na kwotę od 50 do 500 złotych.

Kierowcy, którzy jadą kończącym się pasem ruchu, często bezzasadnie wpychają się za jednym przepuszczanym samochodem i wymuszają pierwszeństwo. Zgodnie z przepisami kierowca jadący pasem, który ma kontynuację, ma obowiązek wpuścić jedno auto.

Polscy kierowcy powinni pamiętać, że nie należy próbować zjeżdżać z kończącego się pasa ruchu wcześniej. Należy dojechać do jego końca i dopiero wtedy zmieniać pas ruchu.

jazda na zamek i mandat
YouTube

Polskie drogi to nie są prywatne tory wyścigowe

Wielu kierowców wciąż traktuje drogi jak prywatne tory wyścigowe. Niestety tak się składa, że mają prawo być wykorzystywane przez innych użytkowników zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego.

To czy podróżowanie będzie bezpieczne zależy od nas samych. Najważniejsze zasady bezpiecznego poruszania się po drogach ekspresowych i autostradach, są dostępne choćby na stronie GDDKiA.

Wszyscy kierowcy mają obowiązek śledzić zmiany w przepisach. Najnowsze z nich weszły w życie 1 czerwca, tymczasem na polskich ulicach nie widać większych zmian.

Przeczytaj również