Bez tego lepiej nie wyjeżdżać samochodem na drogi. Mandat dostanie każdy, nawet pasażer

Bez tego lepiej nie wyjeżdżać samochodem na drogi. Mandat dostanie każdy, nawet pasażer

kierowca mandat za pasy bezpieczenstwa

Podaj dalej

Jazda zimą jest szczególnie niebezpieczna i o mandat naprawdę nietrudno. Warunki pogodowe bywają niezwykle trudne więc o kolizję nie trudno. W takiej sytuacji można zostać ukaranym kilkukrotnie. Jeden ważny element może zadecydować, czy mandat sięgnie również pasażerów samochodu.

Taryfikator przewiduje solidarny mandat- dla kierowcy i pasażera

Mandat kojarzy się głównie z karą za sposób poruszania się po drodze niezgodny z przepisami. Dziś jednak nie zawsze tak jest, bo w taryfikatorze przewidziano mandaty dla pieszych, a nawet pasażerów samochodu. Ponadto mowa jest również o punktach karnych, które uzbierać można bardzo szybko.

Wśród najczęściej ignorowanych przepisów są te, za które kary są najniższe, co bywa zgubne. To dlatego, że stracić prawo jazdy przyjdzie szybciej dzięki punktom karnym. Te może dla kierowcy uzbierać również pasażer. Mało tego do takich sytuacji wbrew pozorom dochodzi bardzo często w samochodach. Gdyby wziąć pod uwagę, że w samochodzie zwykle może podróżować 5 osób, to jedno przewinienie będzie oznaczać zasilenie konta kierowcy 25 puntami karnymi. W rezultacie straci prawo jazdy. Na co zwrócić uwagę, by do tego nie doszło?

MANDAT PASY BEZP
FREEPIK

Bez tego nie wyjeżdżaj na drogi

Zanim kierowca wyruszy w drogę z kompletem pasażerów, powinien zwrócić uwagę na jeden ważny element wyposażenia samochodu. Nie tylko ratuje on życie, ale i potrafi zadecydować o odebraniu kierowcy uprawnień. Mowa o pasach bezpieczeństwa.

Mandat za ich nie zapięcie to jedyne 100 zł, co często nie jest wystarczająco motywujące do ich używania. Ustawodawca w ramach znowelizowanych przepisów przewidział za to dodatkowy bonus, jakim jest 5 punktów karnych. To jednak ten przypadek, gdy ukarani zostaną również pasażerowie. Wielu z nich pasów nie zapina albo świadomie, albo zwyczajnie zapomina. Kierowca powinien zwrócić na to uwagę, bo karę za to przewinienie potraktowano inaczej, niż w przypadku wszystkich innych wykroczeń.

Za nieodpowiedzialne zachowanie pasażera karę dostają obydwoje. W tej sytuacji będzie to wciąż niewielka kwota, ale jeśli chodzi o punkty karne, jest sporo gorzej. Jeden taki przejazd z pasażerem to aż 10 punktów karnych. Gdyby w samochodzie podróżowało więcej osób, robi się niebezpiecznie, bo utrata prawa jazdy jest na wyciągnięcie ręki.

Bez zapiętych pasów najlepiej nie wyjeżdżać samochodem. Nie tylko ze względu na taryfikator mandatów, ale i w trosce o własne bezpieczeństwo. Poślizg i kolizja może mieć znacznie gorszy finał, gdy tego obowiązku nie dopilnowano. Konsekwencją może być nawet utrata życia i problemy z odszkodowaniem od ubezpieczyciela. Dodatkowe punkty karne mają za zadanie skutecznie zniechęcić podróżujących do tego typu zachowań. Jeśli to nie zadziała, warto zachęcić opornych do podróży tańszą komunikacją miejską. Wyjątkiem w tej sytuacji są jedynie osoby, które w drodze przepisów z obowiązku zapinania pasów zwolniono.

NIE PRZEGAP

Teraz wszyscy kierowcy muszą to zrobić w samochodach. Nie będzie innej opcji jak mandat 1500 zł

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News