Będą kolejne dopłaty na węgiel? Jest szansa, że spora grupa Polaków dostanie go szybciej i bez kolejki

Będą kolejne dopłaty na węgiel? Jest szansa, że spora grupa Polaków dostanie go szybciej i bez kolejki

węgiel dla producentów zywnosci dopłaty

Podaj dalej

Węgiel niezbędny Polakom do ogrzewania domów i garaży, jest coraz droższy, a przede wszystkim ciężko go zdobyć. Braki surowca budzą ogromne obawy z uwagi na to,że jest on niezbędny nie tylko w domach, ale i w firmach produkujących żywność.

Dodatek na węgiel dla rolników? Wzrost kosztów produkcji sięga prawie 80%

Węgiel jest niezbędny producentom szklarniowym. O tym, jak wielkie mają problemy producenci warzyw w szklarniach, informowała wielokrotnie Wielkopolska Izba Rolnicza. W przypadku rolników, którzy produkują żywność w szklarniach podwyżki opłat za węgiel podniosły koszt ich produkcji nawet 80%.

Jak czytamy w publikacji Agrofakt.pl, resort rolnictwa zapowiada specjalny program dopłat i wsparcie dla polskich producentów uprawiających warzywa pod osłonami, w szklarniach. Ogrzewanie ma tu bowiem kluczowe znaczenie, bez niego ciężko uprawiać egzotyczne owoce i warzywa.

W związku z tym, jak pisze Agrofakt, samorząd rolniczy zwrócił się z prośbą o pomoc do ministra Henryka Kowalczyka. Szef resortu rolnictwa podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu poinformował o pracach nad specjalnym programem, dzięki któremu węgiel będzie dostępny dla rolników.

węgiel dla producentów zywnosci dopłaty
Pixabay

Bez pomocy możemy nie kupić polskich warzyw zimą

Kryzys energetyczny, będący skutkiem konfliktu na Ukrainie za sprawą embarga na rosyjski węgiel, odbija się na funkcjonowaniu producentów żywności. W związku z tym resort opracowuje specjalny program związany z węglem wykorzystywanym do produkcji w szklarniach.

– W tej chwili chcemy umożliwić rolnikom, którzy mają szklarnie, uprawy pod osłonami zakup węgla. Nad tym pracujemy, żeby to umożliwić, bo to jest bardzo istotne. Myślimy o pewnej „szybkiej ścieżce” dostępu do surowca – powiedział Kowalczyk.

Rządowe rozwiązanie mające na celu wsparcie tej grupy producentów miałaby zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku. Do tego czasu na pewno zapłacimy więcej za owoce i warzywa od polskich rolników albo nie kupimy ich wcale, jeśli przez drogi węgiel nie będą w stanie utrzymać gospodarstw.

Tani polski węgiel znów zdrożał. Techniczna zmiana w sklepie PGG to podwyżka o prawie 25%

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News