Aston Martin Valkyrie pożera Mugello Circuit. Już dawno nie widzieliśmy czegoś tak obłędnego [WIDEO]

Aston Martin Valkyrie pożera Mugello Circuit. Już dawno nie widzieliśmy czegoś tak obłędnego [WIDEO]

aston martin valkyrie muguello

Podaj dalej

Aston Martin Valkyrie to wyjątkowy model, znany wszystkim miłośnikom inżynierii Cosworth. Hipersamochód, który potrafi zaczarować dźwiękiem silnika V12, kiedy osiąga ponad 11000 obrotów, trafił na testy do Włoch. To, jak pędzi po torze, nagrał i udostępnił jeden z youtuberów.

Aston Martin Valkyrie jest szybszy niż bolid F1

Wyposażony w silnik V12 Aston Martin Valkyrie przetestowano na włoskim torze Mugello. Hipersamochód posiada hybrydowy system doładowania inspirowany KERS, dzięki czemu wytwarza obłędną moc 1160 koni mechanicznych i 900 Nm przy 6000 obr./min.

To, jak mknie po mokrej nawierzchni toru, zarejestrował niejaki 19Bozzy92, dzięki temu możemy zobaczyć i usłyszeć jak Valkyrie wspina się na szczyt swoich możliwości. Za tym oszałamiającym projektem pierwszego hipersamochodu Astona Martina stoi Adrian Newey, dyrektor techniczny Red Bull Racing. Duży udział ma również Miles Nurnberger, były dyrektor ds. projektowania Astona Martina. Moc szczytowa jest rozwijana przy 10 500 obrotach na minutę i wynosi 1000 KM.

aston martin valkyrie

Limitowany model znalazł szczęśliwych nabywców

Produkcję Valkyrie, ograniczono do 150 egzemplarzy coupe, 85 egzemplarzy spidera z dachem targa i 25 egzemplarzy torowego bolidu AMR Pro. Ten torowy pocisk waży nieco ponad tonę metryczną, w tym sam silnik to 206 kg. Ponadto z uwzględnieniem jego aerodynamiki generuje przy dużej prędkości siłę docisku wynoszącą 1814 kg. Te świetne parametry tłumaczą, dlaczego osiąga setkę w czasie zaledwie 2,5 sekundy.

Wcześniejsze testy na torze Silverstone z udziałem kierowców wyścigowych F1 z Red Bull Racing dały przedsmak jego możliwości.
To niesamowite mieć coś takiego na drodze, to będzie jakiś obłęd! – wyznał wówczas Max Verstappen . – Poziom docisku jest nieprawdopodobny i wygląda bardzo agresywnie. Miałem sporo frajdy – dodał.

Valkyrie jest niesamowicie szybka. Potrafi osiągnąć prędkość 350 km/h) z dachem lub 330 km/h bez dachu. Wyceniony na 3,2 miliona dolarów limitowany hipersamochód jest już wyprzedany. Wśród jego nabywców znalazł się znany potentat nieruchomości Manny Khoshbin.

Posiadacz kolekcji egzotycznych samochodów pochwalił się wideo z oficjalnej prezentacji Astona Martina w zeszłym roku. Poniższe nagranie z przejazdów Valkyrie po włoskim torze może tłumaczyć, dlaczego mu zazdrościmy.

252222em jakie

252222em jakie

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News