Amerykańska Kia Sportage 2023 jest gotowa na wszystko. Zwłaszcza terenowa X-Pro

Amerykańska Kia Sportage 2023 jest gotowa na wszystko. Zwłaszcza terenowa X-Pro

kia sportage usa 2023

Podaj dalej

Kia zaprezentowała amerykańską wersję koreańskiego SUV-a. Znamy już większość szczegółów nowego modelu, który pojawi się w przyszłym roku. Jest większy, szerszy i ma nowy terenowy wariant X-Pro.

Kia Sportage w amerykańskim stylu oferuje mnóstwo ulepszeń

Koreański producent zaprezentował przeprojektowany model Kia Sportage, który jest jeszcze większy i oferuje szerszy zakres wariantów wykończenia. Nowy wariant terenowy X-Pro ma szczególnie ciekawy design zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz.

Nowy amerykański Sportage ma o 8 cm większy rozstaw osi niż poprzedni, a jego całkowita długość wzrosła o 17 cm, co oznacza większą przestrzeń ładunkową. W rezultacie bije swojego kuzyna Hyundaia Tucsona i Hondę CR-V.

Wersja amerykańska ma tę samą charakterystyczną konfigurację reflektorów jak europejski model zaprezentowany w tym roku. Tak jak przewidywaliśmy, amerykańska Kia Sportage otrzyma wolnossący 2,5-litrowy silnik rzędowy, o mocy 187 koni mechanicznych znany z Tucsona. Napęd na przód i 8-biegowa automatyczna skrzynia biegów są standardem. Opcjonalnie można zamówić model z napędem na wszystkie koła.

Hybrydowa Kia Sportage pojawi się później, ale nie znamy szczegółów układu napędowego. Modele AWD mają nieco większy prześwit, a wersje- X-Line i X-Pro – dodatkowo podkreślają terenowe umiejętności Sportage.

foto: Kia

Sportage X-Line i X-Pro- gotowe na przekraczanie granic w terenie

Sportage w wersji X-Line otrzymuje pakiet stylistyczny do wyboru z różnymi zderzakami, kołami, mocniejszym bagażnikiem dachowym i czarnym wykończeniem. X-Pro zyskuje dodatkowo m.in. 17-calowe koła z oponami terenowymi BF Goodrich, podgrzewaną przednią szybę i światła przeciwmgielne LED. Inne poziomy wyposażenia obejmują LX, EX i SX, a modele SX, X-Line i X-Pro dodatkowo otrzymują pakiet Prestige z dodatkowymi udogodnieniami.

Obie wyższe wersje wyposażenia mają świetnie wyglądające i nowoczesne wnętrza z dwoma dużymi ekranami: 12,3-calowym zestawem wskaźników cyfrowych i 12,3-calowym centralnym wyświetlaczem informacyjno-rozrywkowym.

foto: Kia

Podstawowy model LX ma mniejszy, 8-calowy ekran dotykowy. Pod ekranem informacyjno-rozrywkowym znajduje się ciekawy panel dotykowy, którym można sterować radiem i systemem HVAC. Dwa pokrętła po obu stronach mogą zmieniać funkcję w zależności od tego, co jest wyświetlane, czyli np. służą za pokrętła głośności i strojenia audio lub temperatury do sterowania klimatyzacją.

Ponadto na pokład trafiły systemy wspomagające kierowcę, część z nich jest dostępna w standardzie m.in. asystent utrzymania pasa ruchu i ostrzegania przed kolizją z przodu. Adaptacyjny tempomat i ostrzeganie o martwym polu są opcją.

Kia nie ogłosiła jeszcze cen amerykańskiej wersji Sportage 2023. Oczekuje się, że będzie kosztować nieco więcej niż obecny model, który kosztuje od 25 265 USD do 36 425 USD. Benzynowy model trafi do sprzedaży w USA w pierwszym kwartale 2022 r. Hybryda pojawi się kilka miesięcy później.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News