900 zł od państwa dla 18-latków. Taki dodatek, będą mogli sobie wydać na koncerty, kina, książki i nie tylko

900 zł od państwa dla 18-latków. Taki dodatek, będą mogli sobie wydać na koncerty, kina, książki i nie tylko

Dodatek dla 18latkow

Podaj dalej

Większość 18-latków nie może już liczyć na żaden ekstra dodatek finansowy od państwa. Dowód osobisty to koniec prezentów w postaci darmowych pieniędzy, które można na cokolwiek wydać. W tym roku jednak pojawi się zupełnie nowy przepis, dający taką możliwość 18-latkom. Kto dokładnie i co może zyskać?

Prezent od państwa to dodatek finansowy na rozrywkę

Zmiany przepisów wprowadzone w życie w tym roku pozwolą 18-latkom zyskać nowy dodatek od państwa. Na starcie w dorosłe życie, niektórzy zyskają prezent o wartości 900 złotych. Taki rozwiązanie przyjął rząd w Niemczech, oferując wszystkim młodym ludziom tam zamieszkującym tzw. kartę kulturalną.

KulturPass będzie dostępny już od połowy czerwca, a złożenie o taki prezent wniosku nie jest skomplikowane. By zdobyć darmowe 200 euro, wystarczy bowiem wypełnić odpowiedni formularz na stronie www.kulturpass.de.

dodatek w aplikacji kulturpass dla młodych
KulturPass.de

Czy kartę można wymienić na gotówkę?

Karta KulturPass jest do wykorzystania na zakup biletów wszelkie wydarzenia kulturalne. Pozwala na sfinansowanie biletów m.in. na koncerty, do muzeów, kin, ale także zakupu książek, płyt i instrumentów muzycznych.

Taka oferta skierowana do wszystkich młodych ludzi, którzy obchodzą 18. urodziny w 2023 roku, pojawi się jako zasilenie finansowe w specjalnej aplikacji. To oznacza, że nie będzie możliwe wypłacenie 200 euro gotówką.

Jeśli obchodzisz 18. urodziny w 2023 roku i posiadasz elektroniczny dowód osobisty, e-dowód lub elektroniczne zezwolenie na pobyt (eAT) w Niemczech, możesz aktywować swoje 200 euro . Wystarczy się zarejestrować za pomocą procesu identyfikacji online.

KulturPass to inicjatywa niemieckiego Bundestagu. Powstała wspólnie z minister stanu ds. kultury i mediów Claudią Roth oraz federalnym ministrem finansów Christianem Lindnerem. Czytaj także: 3000 złotych dla każdego- bez względu na dochód i wiek. Na taki dodatek czekały tysiące Polaków

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News