3500 zł co miesiąc za darmo od ZUS. Wielu Polaków o tym nie wie, a termin na wnioski jest bardzo krótki

3500 zł co miesiąc za darmo od ZUS. Wielu Polaków o tym nie wie, a termin na wnioski jest bardzo krótki

dodatek ZUS dziecko

Podaj dalej

Zmiany przepisów pozwalają rodzicom w Polsce zyskać więcej pieniędzy od ZUS co miesiąc. Taka okazja to rzadkość, więc dobrze jest ją wykorzystać. Posiadanie dziecka to spory wydatek, więc warto się pospieszyć ze złożeniem wniosku. Kto może liczyć na ekstra pieniądze co miesiąc na konto?

Dodatek finansowy to skutek zmian w kodeksie pracy

Dodatkowe pieniądze przysługują rodzicom przebywającym na zasiłku macierzyńskim. Jeśli się pospieszą, mogą podwyższyć swoje świadczenie z ZUS-u o dodatkowe tysiące złotych. Taka miła niespodzianka to skutek zmian wprowadzonych w drodze nowelizacji kodeksu pracy.

Finansowy zastrzyk można zyskać, składając odpowiedni wniosek. Ważne jest również by nie przegapić terminu, który jest krótki. Zysk jest spory, a dopłaty wynikają ze zmian w wysokości zasiłków za czas urlopów macierzyńskich i rodzicielskich. W przypadku tych drugich przeliczenie jest szczególnie opłacalne. Niestety o tym fakcie wie wciąż niewielu rodziców. Ile można zyskać?

dodatek zus rodzina dziecko
fot. Freepik

Nawet ponad 3500zł ekstra co miesiąc od ZUS

Rodzice na zasiłku macierzyńskim zarabiający przeciętną pensję mogą liczyć nawet na 3500 zł ekstra od ZUS-u. Wysokość ekstra dopłaty zależna jest bowiem od podstawy wymiaru wynagrodzenia. Na jakie kwoty mogą liczyć rodzice, o ile zdążą z wnioskiem?

W przypadku 2 000 zł podstawy to 1000 zł zysku, a potem kwoty rosną odpowiednio:

-3000 zł – 1500 zł zysku
-3500 zł – 1750 zł zysku
-4000 zł – 2000 zł zysku
-4500 zł – 2250 zł zysku
-5000 zł – 2500 zł zysku
-6000 zł – 3000 zł zysku
-7000 zł – 3500 zł zysku
-10 000 zł – 5000 zł zysku.

Na zmianie przepisów najwięcej skorzystają rodzice, którzy 26 kwietnia 2023 r. będą korzystać z urlopu rodzicielskiego lub mają zachowany wymiar tego urlopu do wykorzystania w przyszłości. Skąd wynika taka zmiana w wypłatach świadczeń, wyjaśnił ZUS w komentarzu do publikacji portalu Business Insider.

 Zasiłek macierzyński w zmienionej wysokości, czyli 70 proc. podstawy wymiaru przysługiwać będzie przez okres od dnia wejścia w życie ustawy zmieniającej do końca okresu odpowiadającego okresowi urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego. Natomiast, jeżeli ubezpieczony nie złoży wniosku o wypłacenie zasiłku w nowej wysokości, będzie korzystać z zasiłku macierzyńskiego na zasadach dotychczasowych.

NIE PRZEGAP

Dodatek z ZUS to nie wszystko. Seniorzy mogą zyskać znacznie więcej- w grę wchodzą tysiące złotych

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News