3000 złotych dla każdego- bez względu na dochód i wiek. Na taki dodatek czekały tysiące Polaków

3000 złotych dla każdego- bez względu na dochód i wiek. Na taki dodatek czekały tysiące Polaków

dodatek 2024 zaskoczenie senior

Podaj dalej

Dodatek finansowy w Polsce stał się popularnym rozwiązaniem na problemy finansowe. Ten, który pojawi się od nowego roku, to efekt pracy rządzących w odpowiedzi na liczne protesty Polaków, znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji. Doczekają się nareszcie nowego świadczenia.

Taki dodatek to ekstra 3000 zł od nowego roku

Dodatek o jakim mowa, to zupełnie nowe świadczenie z jakiego skorzysta tysiące Polaków. W przeciwieństwie do wielu innych, nie będzie miała tu znaczenia kwestia ich dochodów. To między innymi dlatego, że problemy z jakimi mają do czynienia w codziennym życiu nawet nie pozwalają na tysiące złotych zarobku.

Nowe świadczenie, na kwotę maksymalnie 3176,88 zł otrzymają bowiem osoby borykające się z niepełnosprawnościami. Rząd zadecydował, że w tym przypadku ani kryteria dochodowe, ani wiek nie będą stanowić o kwocie do wypłaty. Ponadto, taki dodatek nie będzie miał konsekwencji finansowych w stosunku do uzyskania innych świadczeń. Co to oznacza?

dodatek 2024 niepelnosprawni
Twitter.com/MRiPS_GOV_PL

Nie trzeba będzie rezygnować z dodatku, jeśli pobiera się rentę socjalną

Ważną kwestią wprowadzenia nowego prawa jest możliwość większego zarobku w przypadku opiekunów osób z niepełnosprawnością. Od nowego roku dorobią do świadczenia pielęgnacyjnego. Jak będzie to działać w praktyce?

W przypadku, gdy podopieczny nie wybierze własnego świadczenia wspierającego, jego opiekun zyska zmodyfikowane świadczenia pielęgnacyjne. Będzie ono mogło być wyższe o kwotę możliwą do zarobienia czyli do połowy minimalnego wynagrodzenia w Polsce. To rocznie da przychód w wysokości ok. 20 000 zł.

Nowe dodatek będzie wdrażany stopniowo

Nowe rozwiązania finansowe zakłada wprowadzenie przepisów etapami. Świadczenie wspierające, kwotowo będzie miało związek z wysokością renty socjalnej. Ta w 2023 r. wynosi 1588,44 zł. Nowe wsparcie wyniesie od 50 do 200% renty socjalnej.

Na początek, od 1 stycznia 2024 r., taki dodatek finansowy uzyskają osoby z niepełnosprawnościami z najwyższym poziomem potrzeby wsparcia. Zyskają odpowiednio 200% renty socjalnej.
Rok później, bo od 1 stycznia 2025 r., taki dodatek otrzymają osoby z niepełnosprawnościami wymagającymi średniego poziomu wsparcia. Wyniesie on 100% renty socjalnej.

Trzeci i ostatni etap wprowadzania przepisów o świadczeniu wspierającym niepełnosprawnych zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2026 r. Wówczas takie świadczenie zyskają osoby z niepełnosprawnościami z kolejnym, niższym poziomem potrzeby wsparcia. Kwota wsparcia osiągnie wówczas równowartość 50% renty socjalnej. Czytaj także: Dodatek 800+ już od czerwca?! Zaskakujący zwrot w sprawie ważnej ustawy dla Polaków

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News