14 czerwca to ważny dzień dla Polaków. Rząd przedstawi, jaki ma program na szalone marże na węgiel

14 czerwca to ważny dzień dla Polaków. Rząd przedstawi, jaki ma program na szalone marże na węgiel

węgiel marża

Podaj dalej

Polacy, którzy użytkują węgiel do ogrzewania domów, od kilku tygodni są w trudnej sytuacji. Węgiel na składach ze względu na wysokie marże pośredników jest rekordowo drogi. Zakup tańszego, prosto od producenta graniczy z cudem, pomimo że stosują różne środki, by go nabyć. Rekordy cenowe zmusiły rządzących do podjęcia działań, które nieoficjalnie wyciekły do mediów. We wtorek poznamy oficjalną wersję.

14 czerwca rządzący ustalą plan, który pomoże obniżyć marże na węgiel

Rekordowo drogi węgiel i trudności z zakupem zmusiły rządzących do podjęcia działań, które mają ulżyć finansowo milionom Polaków ogrzewających domy węglem.

We wtorek po posiedzeniu rządu przedstawimy plan dotyczący zbicia cen węgla– zapowiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller. Plan w gruncie rzeczy polega przede wszystkim na skróceniu łańcuchów dostaw – dodał cytowany w publikacji wnp.pl

Rzecznik rządu, zapytany o kwestię węgla podczas swojej wizyty w Programie Pierwszym Polskiego Radia, zalecił wstrzymanie się od zakupów, jeśli nie są niezbędne.

„My we wtorek przedstawimy taki plan, już po posiedzeniu Rady Ministrów, on tam będzie dyskutowany. W gruncie rzeczy on polega przede wszystkim na skróceniu łańcuchów dostaw, na przejęciu przez spółki Skarbu Państwa, rozszerzeniu swojej działalności o bezpośrednią sprzedaż węgla, co umożliwi znaczącą obniżkę ceny węgla” – zapowiedział, cytowany przez wnp.pl

węgiel i eko groszek jak taniej kupić
Freepik

Dystrybutorzy windują ceny węgla

Winą za wysokie ceny węgla obarcza się pośredników, którzy oferując surowiec na składach, nakładają na niego wysoką marżę.

Minister klimatu i środowiska wypowiedziała się we wtorek w tej kwestii, twierdząc, że w ostatnim czasie niektórzy pośrednicy wykorzystali trudną sytuację do spekulacji cenowych, podwyższając cenę za węgiel. Ponadto poinformowała, że Polacy dostaną niezbędne wsparcie od rządu, by mogli kupić węgiel w „akceptowalnej cenie”.

Mówiąc w skrócie, obecnie pośrednicy i dystrybutorzy tworzą wysokie marże, co powoduje wysokie ceny węgla, które rząd „chce ją zbić”.

„Jeżeli sama sieć dystrybucji nie wystarczy, to będziemy szukać jeszcze innych dodatkowych rozwiązań” – zaznaczył rzecznik rządu Piotr Müller

O szczegółach tego pomysłu pisaliśmy tutaj. Najprawdopodobniej we wtorek pojawi się rozwiązanie ustawowe w kwestii kompensaty.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News