Mazda RX-7 kończy 40 lat - światowa legenda wyścigów, tuningu i gry Gran Turismo

Mazda RX-7 kończy 40 lat - światowa legenda wyścigów, tuningu i gry Gran Turismo

Podaj dalej

W 1978 roku miały miejsce spektakularne wydarzenia. Brawurowe zdobycie Mount Everestu bez butli tlenowych przez Reinholda Messnera, lot Mirosława Hermaszewskiego na pokładzie statku kosmicznego Sojuz 30. Zdecydowanie niżej i bliżej poziomu morza, miało też miejsce inne ważne wydarzenie – premiera Mazdy MX-7, jednego z najbardziej kultowych modeli japońskiego producenta w jego historii.

Warto przypomnieć, że w latach 70. wszyscy producenci samochodów dotkliwie odczuli skutki globalnego kryzysu paliwowego. Rosnące ceny benzyny skutecznie zniechęcały kierowców do dużych, paliwożernych sportowych jednostek V8 i konieczna była zmiana oferty rynkowej. W odpowiedzi na wyzwania współczesności i oczekiwania nabywców inżynierowie i projektanci Mazdy stworzyli zupełnie nowy rodzaj samochodu sportowego – model, który jest mniejszy, lżejszy, ma bardziej wydajny silnik, a przede wszystkim – i to jest najważniejsze – dostarcza niezwykłej radości z jazdy.

Wszystko kręci się wokół Wankla

Premierowa prezentacja przełomowego modelu RX-7 odbyła się w Japonii. Kompaktowy, ale mocny silnik Wankla został zamocowany niżej i jeszcze dalej w tylnej części pojazdu, ustanawiając absolutnie nowy standard w zakresie prowadzenia. Koncepcja nowego samochodu spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno klientów, jak i ekspertów. Magazyn Car and Driver – jedno z najbardziej wpływowych amerykańskich wydawnictw motoryzacyjnych, umieścił Mazdę RX-7 aż pięciokrotnie w swoim dorocznym zestawieniu 10 najlepszych samochodów.

Mazda RX-7 pierwszej generacji (FB) była olbrzymim sukcesem. Ponad 470 tys. entuzjastów motoryzacji kupiło ten model, zanim druga generacja (FC) z turbodoładowanym silnikiem została wprowadzona do sprzedaży w 1985 roku. Kolejna trzecia generacja (FD) zadebiutowała w 1992 roku i była sprzedawana do 2002 roku, gdy zakończona została produkcja kultowej RX-7.

Wyścigowe geny

Nie tylko doskonałe statystyki sprzedaży, ale liczne sukcesy w wyczynowej rywalizacji na całym świecie ugruntowały pozycję modelu RX-7, jako jednego z najlepszych samochodów sportowych świata. RX-7 bezapelacyjnie zwyciężyła w 1981 r. w 24-godzinnym wyścigu Spa, ukończyła słynny Le Mans, uczestniczyła we wzbudzających podziw rajdowych mistrzostwach świata Grupy B i zapewniła Winstonowi Percy dwa tytuły w Brytyjskich Mistrzostwach Samochodów Turystycznych (BTCC) w 1980 i 1981 roku.

W Stanach Zjednoczonych, niezrównana RX-7 zwyciężyła ponad 100 razy na przestrzeni 12 lat startów w zawodach IMSA oraz wygrała w klasie GTU w 1979 roku 24-godzinny wyścig na torze Daytona.

Pierre Dieudonné, prowadził w 1981 roku zwycięską Mazdę RX-7 podczas 24 godzinnego wyścigu na torze Spa: To bardzo ważne dla Mazdy zwycięstwo. Po raz pierwszy japoński producent samochodów wygrał ten wyścig – choć RX-7 nie była porównywana i nie rywalizowała nigdy wcześniej z Porsche. To zwycięstwo dało jej prestiż.

Świętując 40-lecie RX-7, Mazda zebrała razem wszystkie trzy generacje sportowego modelu na filmie, dokumentującym ewolucję największego sukcesu, napędzanego silnikiem Wankla. Charakter Mazdy jako marki od początku definiowany był przez rozwiązania technologiczne, ale osobowość RX-7 pokazuje jak stylowa i piękna jest to historia.

DNA trafnie przekazane

Całkowita, globalna produkcja RX-7 osiągnęła 811 634 sztuk, ale to nie liczby a emocje definiują charakter tego modelu. RX-7 to nieustraszony rywal na wyczynowym torze, ukochany przez swoich właścicieli i fanów model, który ugruntował pozycję Mazdy jako producenta sportowych samochodów, rozsławił silnik Wankla i dał początek legendzie, na bazie której powstała słynna Mazda MX-5.

Dziś, charakter RX-7 nadal rezonuje w stylistyce i technologii linii modelowych Skyactiv, a klasyczne RX-7 wywołują entuzjazm właścicieli i fanów na całym świecie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News