Masz samochód spalinowy? Zapłacisz za wjazd do centrum miasta

Masz samochód spalinowy? Zapłacisz za wjazd do centrum miasta

Masz samochód spalinowy? Zapłacisz za wjazd do centrum miasta

Podaj dalej

Już za kilka dni wejdzie w życie ustawa o pobieraniu opłat od samochodów z napędem spalinowym za wjazd do centrum miasta. Będzie ona obowiązywać w określonych godzinach, ale i tak źle to wygląda.

Jeśli będziecie chcieli wjechać do centrów niektórych miast w godzinach 9-17 to niestety czekają was opłaty. Wszystko po to, żeby jak twierdzą rządzący, ograniczyć natężenie ruchu w takich miejscach oraz jednocześnie zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza. Ustawa budzi wiele kontrowersji, ale są już pierwsze miasta zainteresowane wprowadzeniem takiej opłaty. Jest to między innymi Toruń.

Poseł Krzysztof Sitarski z Kukiz’15: Ludzie wjeżdżający do centrum miast nie wjeżdżają tam dlatego, że chcą, tylko po prostu muszą. Do pracy, do szpitala, do szkoły, załatwić coś w urzędzie. Dlaczego mamy karać ich za to, że nie stać ich na samochód elektryczny za kilkaset tysięcy złotych.

Ustawa mówi o płatnych strefach dla samochodów spalinowych tylko w miastach z liczbą powyżej 100 tys. mieszkańców. Co ciekawe, jak poinformował Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR, ponad 90% najbardziej zanieczyszczonych polskich miast to miasta o liczbie poniżej 100 tys. mieszkańców.

Zatem jeśli faktycznie ustawa ma spełniać swoje zadanie, to będzie wymagała sporych poprawek. Mamy nadzieję, że te nie pojawią się zbyt szybko i tylko mieszkańcy niektórych miast będą musieli sięgnąć głębiej do swych portfeli. Jak jednak znamy życie, to problem wkrótce będzie ogólnopolski. Oby nie prędko.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News