Marzy Ci się jazda w terenie, ale nie masz auta 4x4? Teraz możesz zrobić je sobie sam [WIDEO]

Marzy Ci się jazda w terenie, ale nie masz auta 4x4? Teraz możesz zrobić je sobie sam [WIDEO]

homemade-4wd-lada

Podaj dalej

Na pewno znacie  program „Pogromcy mitów”. Tym razem pogromcami miejskiej legendy będzie ekipa youtubowego kanału Garage 54.

Legenda głosi, że praktycznie z każdego auta napędem na jedną oś da się zrobić napęd 4×4. Pomysł wydaje się prosty. Przy pomocy napędu jednej osi i przymocowanej do niej stalowej linki napędzana będzie także ta druga.

Ekipa wzięła na warsztat Ładę po przejściach i wyposażyła ją w specjalne dokładki kół zrobione z odwróconych felg. Na zewnętrzne przednie felgi nawinięto stalową linkę. Łada ma napęd na tylne koła, więc poruszając się do przodu powoduje, że tylne koła odwijają kabel z bębnów na przodzie, a tym samym obracając je. Teoria teorią, ale ciekawe jak to sprawdza się w praktyce.

Istnieje oczywiście wiele problemów związanych z taką konfiguracją, między innymi taki, że działa ona tylko z blokadą mechanizmu różnicowego. Poza tym pozwala na posiadanie napędu na 4 koła tylko dotąd dokąd starczy nam linki. Istnieje również niewielki problem jeśli kable nie dokręcają się w tym samym czasie. Siła może dosłownie wyrwać kierownicę z rąk kierowcy. Na filmie widać to kilkukrotnie.

Najlepsze jednak jest to, że to ustrojsto działa. Łada utknęła naprawdę w głębokim śniegu, a dzięki podłączonym linkom dała radę wydostać się o własnych siłach. To prawda, jest to rozwiązanie dość kłopotliwe w obsłudze, ale tak oto motoryzacyjny mit został potwierdzony. Nie jest praktyczny ani bezpieczny – innymi słowy, absolutnie nie próbuj tego w domu.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News